Par laimi, piens…


Foto: Grāmatas latviskotā izdevuma vāks

Foto: Grāmatas latviskotā izdevuma vāks

Kad biju mazs, mamma man un manam vecākajam brālim katru vakaru priekšā lasīja H. K. Andersena pasakas, tomēr ātri vien mammu piemeklēja kāda problēma – viņa bija izlasījusi visas Andersena pasakas no lielā sējuma, tāpēc nācās jaunas izgudrot pašai. Protams, viņas izdomātās pasakas līdzinājās Andersena un brāļu Grimmu radītajām, turklāt tās bieži vien bija neticamas un ar dažādu varoņu pārbagātību, tāpēc tagad, atskatoties pagātnē, droši varu teikt, ka mamma tolaik nodarbojās ar plaģiātismu. Geimens, sarakstot grāmatu “Par laimi, piens…” darījis ko ļoti līdzīgu. 

Lai pierādītu, ka tēvi nav tikai cilvēki, kas nemitīgi slēpjas aiz avīzēm un neko nedara, Geimens sarakstījis grāmatu visu vecumu bērniem par kādu ļoti varonīgu tēvu, kurš, dodoties uz veikalu pēc piena, lai viņa atvases varētu paēst brokastu pārslas, iekuļas dažādos aizraujošos piedzīvojumos. Viņš satiek citplanētiešus, pirātus, džungļu iedzimtos un kādu dievību, vompīrus (jā, vompīrus, ne vampīrus), kā arī dinozaurus… un, protams, arī piraijas un ponijus. Īpaši uzjautrinošs man šķita vompīru pulciņš, jo tajā ietilpst romantiskais “Krēslas” pārītis Edvards un Bella, iespējams, baisākais vampīrs, kādu kino pasaule jebkad pieredzējusi – Nosferatu, kā arī grāfiene Batorī, kura, starp citu, ir reāli eksistējoša persona. (Grāmatā gan šie varoņi ir nodēvēti citādākos vārdos, bet vizuālā līdzība ir nepārprotama. Nedaudz gan šaubos, vai ar Grāfieni Volerī bija domāta grāfiene Batorī, bet pieļauju, ka jā.) Piekritīšu, ka izklausās patiešām neticami, bet atklāšu, ka šis darbs ir arī dzīvīga humora pilns un, sakausējot daudzas klišejas, Geimens radījis darbu, kuram līdzīgu jūs diez vai būsiet lasījuši.

Foto: Geimens dzīvē un ilustrācijās

Foto: Geimens dzīvē un ilustrācijās

Par grāmatas saturu mani daudz vairāk sajūsmināja Krisa Ridela ilustrācijas, kuras ir vienkārši izcilas – pēc “Par laimi, piens…” izlasīšanas tā vien gribas grāmatu vēlreiz pārlapot, lai tikai katru ilustrāciju rūpīgi aplūkotu un apbrīnotu. Uzreiz gan jāpiemin, ka grāmatā redzamais tētis ir pats Nīls Geimens, bet domāju, ka šo līdzību noteikti pamanīs katrs, kurš kaut reizi ir redzējis autoru fotogrāfijās vai videoierakstos.

Grāmata ir uzjautrinoša, krāšņa un izklaidējoša gan vecākiem, gan viņu bērniem, tāpēc būs lieliska lasāmviela, kuru lasīt pirms došanās gulēt. Krāsaini un fantāzijas elementiem pilni sapņi pēc tam garantēti!

VĒRTĒJUMS: par Ridela ilustrācijām 10/10, bet par Geimena tekstu 9/10

Advertisements

3 comments

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s