Romāns, kas norauj jumtu


Foto: grāmatas vāks

Foto: grāmatas vāks

Kad lasīju “Asinszāles triptiha” pirmo grāmatu “Rūgtās sēklas”, sapratu, ka neko tamlīdzīgu neesmu lasījis, tāpēc vēlme uzzināt to, kas notiks tālāk, bija tikai pašsaprotama. Ar ķeršanos pie otrās daļas nesteidzos, jo nedaudz šaubījos par to, vai Īans Tregilliss pietaupījis šaujampulveri arī atlikušajām divām triptiha daļām. 

Izdevniecības apraksts par grāmatu:

“Jau divdesmit gadus kopš Otrā pasaules kara angļu burvji ir vienīgais Britu impērijas glābiņš no Padomju Savienības – lielvaras, kuras teritorija sniedzas no Klusā līdz Atlantijas okeānam. Katra burvja nāve ir trieciens britu nacionālajai aizsardzībai.

Tikmēr kāds brālis un māsa, kas nežēlīga nacistu eksperimenta rezultātā ieguvuši pārcilvēciskas spējas, izbēg no dziļi aiz dzelzs priekškara noslēptas slepenas bāzes un dodas uz Angliju.

Jo tajā dzīvo bijušais spiegs Reibolds Māršs. Un Grētai, vājprātīgajai gaišreģei, attiecībā uz viņu ir savi plāni. 

Tiekot atkal ierautam Asinszāles pasaulē, Māršs atklāj, ka, beidzoties karam, Lielbritānijas tumšajiem darbiem netika pielikts punkts. Un, kamēr viņš cenšas aizsargāt karalieni un valsti, vissmagākā cīņa viņam ir jāizcīna pašam ar sevi.”

Šajā romānā Māršs kļuvis nožēlojams, jo viņa attiecības ar sievu par normālu laulību ir grūti nosaukt, arī finansiālajā jomā neiet spoži, bet viņa dēls, kuram vajadzēja būt ģimenes prieka avotam, sirgst ar neizskaidrojamu garīgo slimību, radot Māršam un Līvai virkni problēmu. Tikmēr Vils dzīvo kā niere taukos un cenšas aizmirst tos tumšos laikus, kuros ietilpa cilvēku upurēšana valsts labā un pārrunas ar eidoloniem. Šķiet, ka liktenis lēmis Māršam mūžīgu pagrimumu, bet Vilam pārticības un miera pilnas vecumdienas, tomēr tad Londonā ierodas Grēta ar savu brāli Klausu un šī šķietami vājprātīgā sieviete abus šos vīriešus izrauj no ikdienas rutīnas un atkal padara viņus par šaha figūrām spēlē, kuru jau sen ir izplānojusi un izspēlējusi savā galvā.

Atšķirībā no pirmās triptiha grāmatas, otrajā grāmatā varoņi kļuvuši daudz dziļāki un katram no tiem ir savs stāsts un motīvi, kas attaisno viņu rīcību un ļauj lasītājiem izprast svarīgākos grāmatas varoņus. Tomēr ir arī kāda lieta, kas bija pirmajā grāmatā, bet otrajā grāmatā ir zudusi – tā ir drūmi valdzinošā atmosfēra, kas caurvija “Rūgtās sēklas”, bet “Visaukstākajā karā” ir palikusi tikai šīs atmosfēras vāja atblāzma, galveno uzsvaru liekot uz varoņiem un spraigo darbību.

Foto: Asinszāles triptiha autors Īans Tregilliss

Foto: Asinszāles triptiha autors Īans Tregilliss

Jau lasot “Rūgtās sēklas”, par manu favorīt-varoni kļuva gaišreģe Grēta, kura “Visaukstākajā karā” spēlē vienkārši prātu spridzinošu lomu – tas, kādus tīklus savijusi šī čigāniete, lasītājiem liek pārsteigumā noelsties un apbrīnot šo sievieti, kura noteikti nav nekāda everyone’s cup of tea, jo aiz viņas šķietamā vājprāta patiesībā slēpjas auksts aprēķins un apskaužama ģenialitāte.

Nezinu, kā vērtēt to, ka romāns noslēdzas visspraigākajā brīdī, bet ļoti pozitīvi vērtēju to, ka šajā grāmatā spriedzes netrūkst, bet klišeju trūkums patīkami pārsteidz.

Šo grāmatu droši varu ieteikt arī cilvēkiem, kuru vēstures zināšanas ir niecīgas, jo, kad sāku lasīt “Asinszāles triptihu”, baidījos, ka manas minimālās vēstures zināšanas neļaus šo darbu pilnībā izbaudīt, bet lasīšanas procesā pārliecinājos, ka šo grāmatu sēriju bez problēmām var izbaudīt cilvēks, kurš vēstures eksāmenā saņēmis piecinieku.

VĒRTĒJUMS: 8/10 (Būtu 9, ja Tregilliss būtu saglabājis to baisi valdzinošo atmosfēru, kas valdīja pirmajā triptiha grāmatā.)

Izdevējs: Izdevniecība “Prometejs”; No angļu valodas tulkojusi: Evita Bekmane.

Advertisements

6 comments

     1. Par ziedu kaltēšanu- šaubos gan, jo tur, kur viņa nonāk, bieži līst, bet no otras puses- viņai tomēr ir iespēja kaut kur sagaidīt vecumdienas. Par pārējo… nu jā… labais tonis prasa paklusēt, vnk ņem un izlasi.

      Like

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s