Vai latvieši ir rasisti?!


racism_0Neviens no maniem draugiem nav tumšādains vai aziāts, tāpēc daudzi man varētu vaicāt, kāpēc mani tik ļoti satrauc rasisms Latvijā?! Atbilde varētu būt ļoti īsa – jo man riebjas aizspriedumi un tumsonība, kas valda cilvēku prātos. 

Daudzi man pazīstami cilvēki, paziņas, kā arī man nezināmi cilvēki raida manā virzienā neizpratnes pilnus skatienus brīžos, kad nosaucu kādu tumšādainu cilvēku par latvieti, jo viņu paustais viedoklis ir tāds: latvietis var būt tikai eiropeīdās rases pārstāvis. Bieži vien, kad vaicāju, kāpēc gan melnādains cilvēks, kurš dzimis Latvijā vai arī pieņēmis Latviju kā savas mājās, kā arī ciena šo valsti un tās iedzīvotājus, nedrīkstētu saukt sevi par latvieti, atbildē saņemu tu-to-nopietni? skatienu. Tādos brīžos nedaudz uzliesmo niknums un rodas vēlme uzsākt strīdu: protams, reizēm tā arī daru, bet tikpat bieži nolemju paturēt mēli aiz zobiem, lai tikai saglabātu mieru, jo saprotu, ka jānotiek brīnumam, lai šis cilvēks atteiktos no sava viedokļa.

Pirms vairākiem mēnešiem pirmo reizi noskatījos videoklipu When Did You Choose To Be Straight? un tas man liek vēlēties daudziem latviešiem uzdot jautājumu: “Kad jūs izvēlējāties būt eiropeīdās rases pārstāvji?” Protams, mēs to neizvēlamies, tāpēc te vietā ir citāts no Dž. K. Roulingas grāmatas “Harijs Poters un Noslēpumu kambaris”: “Tieši mūsu izvēle, Harij, parāda, kas mēs esam…” Latvietība noteikti neslēpjas ādas krāsā – to lieliski pierāda daudzi eiropeīdās rases pārstāvji, kas dzimuši Latvijā, bet pret šo valsti un tās vērtībām izturas bez jebkādas cieņas, pierādot, ka nav cienīgi saukties par latviešiem. Tāpēc man rodas vēl kāds jautājums: ar ko tādu baltas ādas īpašnieks, kas dzimis Latvijā un neciena šo valsti, ir izpelnījies, lai sauktos par latvieti, bet ko tumšādains cilvēks, kurš šo valsti ciena un ir pieņēmis Latviju kā savas mājas, ir nogrēkojies, lai nedrīkstētu saukties par latvieti?

Foto: kāda diskusija interneta vidē, kurā nesen tiku iesaistīts, kad izteicu savu sajūsmu par Aminatas dziesmu "Love Injected"

Foto: kāda diskusija interneta vidē, kurā nesen tiku iesaistīts, kad izteicu savu sajūsmu par Aminatas dziesmu “Love Injected”

Rasisms Latvijā eksistē – par to esmu pārliecinājies pat vietās, kurās vajadzētu valdīt iecietībai un mīlestībai. (Piemēram, baznīcā, kuru apmeklēju, reiz vecs vīrs izteica rasistiska satura piezīmi par kādu aziātu, kurš bija ieradies uz dievkalpojumu.) Es jums varētu nosaukt vismaz duci dažādu piemēru, bet visvairāk skumdina tas, ka šāda rakstura piezīmes vienmēr tiek izteiktas ar pārākuma sajūtu un gandrīz vai lielīgu bravūru uzvedībā, nekaunoties no savas ignorances. Man gribas vaicāt: “Nu un, tev ir balta ādas krāsa. Vai tas ir viss, ko dzīvē esi sasniedzis, ka nav nekā cita, ar ko tu varētu paspīdēt?!”

Vienmēr esmu apbrīnojis to, cik gramatiski pareizi un skaisti latviešu valodā runā dziedātājs Džordžs Stīls, kā arī to, cik patriotiska ir modele un baltu filoloģijas studente Lingita Bopulu, no kuras latvisko vērtību zināšanas un tradīciju cienīšanu varētu pamācīties katrs latvietis. Tieši tāpēc gribētu aicināt: neliegsim citiem būt latviešiem, bet, pirms spriedīsim, kādas citiem ir tiesības saukties par latviešiem, centīsimies izkopt un stiprināt paši savu latviskumu.

Nemeklēsim atšķirīgo, bet gan kopīgo!

Katram cilvēkam, kuru nomoka aizspriedumi, iesaku noskatīties divas filmas: The Help un Crash.

Advertisements

19 comments

 1. Ja latvietību noteiktu tīri pēc radniecības, tad, ņemot vērā, cik dažādas tautas pār Latviju gadsimtu gadā ir staigājušas, diezgan maz cilvēku varētu atbilst tam ideālajam un īstajam latvietim, kam senči ir tikai un vienīgi balti.

  Tautība vairāk ir identificēšanās ar kādu kultūru, vērtību kopumu, tradīcijām utml. Savukārt rase ir ārējais izskats – ādas un acu krāsa, deguna un ausu lielums un tam līdzīgas lietas. Kaut kādā mērā abi var pārklāties, taču tas nenozīmē, ka abi ir atkarīgi viens no otra. Do your research, haters! 😀

  Publicējis 1 person

  1. Man pat nav daudz ko piebilst – ļoti precīzi uzrakstīji. 🙂
   Daudzi latvieši laikam uzskata, ka “latvietis” – tā ir rase ne tautība.
   Reti kurš jau tāds tīrasiņu latvietis ir – piemēram manī rit 50% poļu asinis, 25% latgaļu un 25% Skandināvu, bet jūtos kā 100% latvietis.

   Like

  1. Nu sveiki! Ja man visi vecvecvecāki ir latvieši, tad es neskaitos tīrasiņu latviete?! Bet vispār man nebūtu nekas pret kādu temperamentīgu Dienvideiropas asiņu lāsi vai kādu ebreju ciltskokā, lai manīgāks prāts.
   Globalizācija tikai ienāk mūsu latvju sētā, tādēļ cilvēkiem vēl jāpieaug līdz tam, ka latvietis var būt melnīgsnējs vai šķībākām actiņām.

   Like

   1. Var jau būt, ka esi viena no pēdējām tīrasiņu latvietēm, bet katrā ziņā noteikti ir maz tādu latviešu, kuriem nebūtu citu asiņu piejaukuma.
    Man pamatskolas laikos, kas bija diezgan sen, klasesbiedrs bija pa pusei aziāts (mamma aziāte, bet tēvs latvietis) un visi šo puisi pieņēma un nebija nekādu aizspriedumu vai rasisma. Un tas nekas, ka lauku skola, kurā citas rases skolnieki ir milzīgs retums.
    Domāju, ka pārmaiņas būs – vēl pirms pusgadsimta ASV baltādains cilvēks nedrīkstēja precēties ar tumšādainu, bet tagad šāds aizliegums jebkuram normālam cilvēkam šķiet absurds. Tāpēc ir pamats ticēt, ka arī Latvijā cilvēki pieņems lietas, kuras daudziem sākotnēji ir grūti pieņemt.

    Like

 2. Nezinu, škiet, ka rasismu izdomāja Afroamerikāņi (kaut 90% nav redzējuši ameriku). Jo par rasistiem uzskata tikai baltādainos, kaut esam ttālā mazākumā… Indusu, Ķīniešu un Tumšādaino ir ap 80% uz šīs pasaules un kaut kā veiksmīgi tie 20% spēj nolikt vairākumu. Man jau liekas, ka tie 80% nezin, kas ir stereotipi un kas ir normāls humors. Visvairķ besī, ka manās mājās mani māca cienīt citus, lūgtus un nelūgtus viesus. Tas apspeiž manu viedokli. Uz citas krāsas cilvēkiem neblenžu, man pajāt kāda viņam krāsa… galvenais, lai normāls cilvēks ar savu viedokli un normālu uzvedību.

  Like

  1. Nav jau neviens jānoliek – jāmāk kopīgi sadzīvot un neviens tumšādains cilvēks taču nebrauc uz Latviju, lai mums dzimteni okupētu vai zemi atņemtu vai kā citādi baltajiem latviešiem nodarītu pāri.
   Humors ir humors, bet cilvēka pazemošana un nicināšana jau ir kaut kas pavisam cits.
   Pēdējam teikumam piekrītu.

   Like

 3. Ok, ja mēs runājam par ādas krāsu un to, ko tad īsti mēs uzskatām vai neuzskatām par latviešiem. Šajā sakarā vēlos pieminēt arī politiķu tik mīļo naidu kurināšanas kampaņu – nepilsoņi. Ļoti skumdina fakts, ka pilsonību tiem pašiem čigāniem (piedodiet, romiem) dod par neko, bet normāliem cilvēkiem, kā piemēram mans bērnības draugs, bija jākārto pilsonība. Un viņš ir pabeidzis universitāti un runā tekoši latviski, kā arī ir dzimis Latvijā. Bet, tik un tā viņam nācās kārtot šo pilsonību. Bet, tai pat laikā latviešu bērniem, kas ir piedzimuši Lielbritānijā vai, tepat Īrijā automātiski tiek iedota tās valsts pilsonība, kurā viņi ir piedzimuši. Bet, tā, kātagad ir atļauts būt dubultpilsonim, vecāki bērniem arī Latvijas pasi taisa.

  Respektīvi ir skumji, ka cilvēki uz visu it kā skatās caur tādām kā zirga klapēm. Un nesaprot, kamēr mēs nemainīsism katrs savu attieksmi pret citiem, tikmēr nekas nemainīsies.

  Like

  1. Pilsonību “tiem pašiem čigāniem” dod nevis par neko, bet saskaņā ar Pilsonības likumu. Tieši tāpat kā citam nedod. Un kādas problēmas tavam draugam bija iegūt šo pilsonību? Pieņemu, ka nekādas, jo cilvēkam ar valodu un izglītību tā ir vienkārša procedūra.
   No personiskās pieredzes varu teikt, ka daudzi Latvijas nepilsoņi – krievi ļoti labi šajā statusā dzīvo un neko mainīt netaisās, tādēļ nevajag taisti traģēdiju tur, kur tās nav.

   Publicējis 1 person

 4. Ar draudzeni šo tēmu jau sen esam aprunājušas un secinājušas, ka latvieši ir rasisti. Esmu arī dzirdējusi par pāriem, kuri labprāt pārceltos uz LV, nedomājot par turīgumu, taču rasisms biedē… Un jā, varbūt pati esmu starp tiem tīrasiņu latviešiem, bet mans bērns gan vairs nav, jo viņa ciltskokā parādās citu tautību piejaukums, bet tas man nekādi netraucē:)

  Like

  1. Ja es būtu citas rases pārstāvis, tad man arī laikam būtu neomulīgi Latvijā dzīvot – fiziski varbūt arī citas rases pārstāvjus neaizskar, bet morālā vardarbība ir ļoti izteikta.
   Par bērniem, kuriem ir dažādu rasu vecāki, mana vēstures skolotāja reiz teica, ka tie bērni parasti izaugot par apbrīnojami skaistiem pieaugušajiem. Cik man nācies redzēt, tā arī ir taisnība.
   Manā izskatā gan nekā eksotiska nav, bet tīrasiņu latvietis neesmu, jo 2 no maniem vecvecākiem bija poļi, 1 skandināvs, bet 1 latgaliete. Vizuāli esmu tipisks skandināvs.
   Bet vispār jau izglītotā sabiedrībā ārienei vajadzētu būt maznozīmīgai.

   Like

 5. Rasisms ir sava veida reliģija,kur tiek pielūgta sava fizioloģija, par cik socialistikās valstīs tika ļoti propogandēts fakts,ka rietumi un buržuazija rietumu ir eksploetētaji un rasisti,cilvēku galvās nostiprinājies ir fakts, ka “baltā rietumu civilizācija ir rasistiska”, . Par cik cilvēki šeit izjūt kaut kādu zināmu nepilnvertību,škiet mēs nēsam gluzi līdz galam rietumi,vini sak demonstratīvi būt rasisti, it ka dodot majienu ka lūk mēs esam tādi paši ,piederīgi rietumiem-baltajai civilizācijai. Protams,ka no malas tas izskatās,kā kaut kāda mežonīga cilts ienist tos kuriem nav sarkana spalva matos

  Like

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s