Nopirkt ilūziju


Foto: filmas plakāts

Foto: filmas plakāts

Domāju, ka tikai retais laba kino cienītājs nav neko dzirdējis par Beneta Millera sporta drāmu “Lapsu medības” (Foxcatcher), kura pagājušā gadā kļuva par vienu no Kannu kinofestivāla apspriestākajām filmām, bet vēlāk tika nominēta piecām Oskara balvām. Nevienu no zeltīta vīriņa statuetēm filma gan nesaņēma, bet te jāvaino spēcīgā konkurence, jo šogad uz Oskariem pretendēja astoņas patiešām izcilas filmas. 

Kad ekrānā parādījās filmas beigu titri, biju priecīgs, ka iepriekš neko nezināju par amerikāņu miljonāru Džonu Duponu, kuru filmā atveido komiķis Stīvs Karels, kā arī manas ļoti niecīgās zināšanas par cīņu sportu un sportistu biogrāfijām šoreiz ļāva izbaudīt vairākus pārsteiguma momentus, kas man būtu izpalikuši, ja būtu cīņu sportu fanāts. Ir tādas uz patiesiem notikumiem balstītās filmas, kuras prasa zināmas priekšzināšanas, lai varētu tās pilnībā izbaudīt, bet ar “Lapsu medībām” ir tā – jo mazāk zini par stāstu, kas ir filmas pamatā, jo vairāk pārsteigumu un emocionālo vētru tā sniedz.

Filmas pamatā ir stāsts par miljonāru Džonu Duponu, kurš savā lauku īpašumā, kurā saimnieko kopā ar savu māti, izveido cīkstoņu komandu Foxcatcher – par komandas vadošo cīkstoni kļūst Marks Šulcs (Čenings Teitems), kas visu savu dzīvi pavadījis vecākā brāļa Deivida Šulca (Marks Rufalo) ēnā. Pievienošanās Foxcatcher komandai Markam kļūst ne tikai par iespēju labi nopelnīt, bet arī par iespēju beidzot iznākt no vecākā brāļa ēnas, pierādot apkārtējiem un pasaulei, ka viņš ir kaut kas īpašs, ne tikai Deiva mazais brālītis. Tomēr Marks nav vienīgais, kas kaut ko vēlas pierādīt kādam, jo arī Džons Dupons, izmantojot Marku un viņa brāli kā ieročus, alkst iekarot savas emocionāli vēsās mātes uzmanību un atzinību.

Foto: kadrs no filmas

Foto: kadrs no filmas

Par spīti slavinošajām atsauksmēm, “Lapsu medības” nesteidzos skatīties, jo neesmu nekāds lielais Čaninga Teitema fans – viņa sejas emociju amplitūda vienmēr šķitusi tikpat plaša kā Kristenai Stjuartei, turklāt šajā filmā Teitems spēlē vienu no galvenajām lomām. Tomēr Marka Šulca lomā mani šis muskuļotais meiteņu mīlulis patīkami pārsteidza, īpaši jau ar emocionāli spēcīgo ainu, kurā viņš ar galvu izšķaida spoguli, kas, starp citu, scenārijā nemaz nebija ierakstīta.

“Lapsu medību” galvenais spīdeklis ir Stīvs Karels, kurš vairumam asociējas pārsvarā ar komēdijām un ļoti nenopietniem varoņiem, tomēr šī filma pierāda, ka Karels spēj būt ļoti spēcīgs arī nopietnās lomās. Nav šaubu par to, ka Oskara nominācija bija absolūti pelnīta, jo viennozīmīgi Džona Dupona loma Karela karjerā ir labākā, kāda viņam jebkad bijusi. Valdonīgā un šķietami vēsā miljonāra loma Karelam latiņu ir uzstādījusi tik augstu, ka tuvāko gadu laikā aktierim būs grūti pārspēt pašam savu veikumu.

Foto: kadrs no filmas

Foto: kadrs no filmas

Skatītājam jau pašā filmas sākumā ir skaidrs, ka Dupons nebūs nekāds pozitīvais tēls, jo viņš atgādina mazu, izlutinātu puišeli, kurš uzskata, ka par naudu var nopirkt visu – arī ilūziju par to, ka ir lielisks cīkstoņu treneris un Foxcatcher komandas biedru draugs un apbrīnas objekts. Par spīti Dupona darbībām, kuras sajūsmu neraisa, manī radās žēlums pret šo cilvēku, jo nauda viņu padarīja nožēlojamu – aiz visa šī varenā miljonāra un filantropa tēla slēpās cilvēks, kurš, pateicoties savas mātes audzināšanai un pārāk lielajai mīlestībai pret zirgiem, palika iesprūdis maza puišeļa emocionālajā pasaulē, kurā viņam obligāti jāpierāda mātei un citiem tas, cik viņš varens un apbrīnojams.

Filma ir ne tikai saturiski dziļa, bet arī vizuāli bagāta ar skaistiem dabas skatiem un cīņas ainām.

VĒRTĒJUMS: 9,5/10 (No filmas saņēmu daudz vairāk, nekā biju cerējis.)

Advertisements

3 comments

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s