Stāstu krājums “Zilie jūras vērši”


Foto: grāmata vāciņš

Foto: grāmata vāciņš

“Zilie jūras vērši” ir jau otrais latviešu autoru fantāzijas un fantastikas stāstu krājums, kuru izdod izdevniecība Zvaigzne ABC, ļaujot debitēt daudziem jaunajiem rakstniekiem, kā arī jau zināmiem autoriem ļauj atkārtoti apliecināt sava talanta spožumu. 

Stāstu krājumā iekļauti 20 stāsti, kuru autori ir 18 rakstnieki – gan debitanti, gan pieredzējuši rakstnieki. Stāsti, kas publicēti šajā grāmatā, tika izvēlēti konkursā “Sapņu laiks 2”, kuru pagājušā gadā rīkoja izdevniecība Zvaigzne ABC. Pirmo vietu konkursā saņēma Tējtasītes bloga autore Anna Kalna, kura uzvaras laurus plūca ar veseliem trim stāstiem (“Domracis”, “SIA Harons” un “Skārda mūza Melānija”), otro vietu saņēma Lilija Berzinska ar stāstu “Filemons”, bet trešajā vietā ierindojās Džeina Tamuļeviča ar stāstu “Zilie jūras vērši”. Par spīti tam, ka stāstu krājumu radījuši 18 dažādi rakstnieki, grāmatā valda vienota noskaņa un saturiski vairāki stāsti ir diezgan līdzīgi un tādu izteiktu kontrastu ir samērā maz.

Sāksim ar favorītiem: Mani absolūti apbūra Lilijas Berzinskas stāsts “Filemons”, kurā reinkarnācijas tēma tika atspoguļota ļoti meistarīgi, iepinot stāstā šausmu stāsta elementus, turklāt priecē tas, ka autore lasītāju baida ne ar asinīm, bet gluži kingiskā manierē – dodot vaļu lasītāja fantāzijai. (Ja par šo stāstu man būtu jāliek atsevišķs vērtējums, tad tas noteikti būtu desmitnieks.) Varēja just, ka rakstniece veikusi rūpīgu izpētes darbu, kā arī pie stāsta strādājusi pedantiski, turklāt visu pasniegusi diezgan inteliģentā manierē.

No trim Annas Kalnas stāstiem man vislabāk patika “SIA Harons”, kura gaisotne ir samērā drūma, bet atstāj  pārdomu pēcgaršu, kā arī nepazūd no atmiņas nākamajā dienā, kā tas ir ar dažiem citiem stāstu krājumā iekļautajiem stāstiem.

Ja kāds no rakstniekiem spēj uzburt patiešām maģisku atmosfēru, tad tā ir Ieva Melgalve. Līdzīgi kā citi stāstu krājuma lasītāji, arī es īsti nesapratu, par ko ir stāsts “Jēzus ķirzaka”, bet tas bija kaut kas absolūti fantastisks – ja stāstam būtu garša, tad tā manas garšas kārpiņas nebūtu pametusi vēl tagad.

Daces Znotiņas “Deja ar citādo” ļoti simpatizēja ar savu saldsērīgumu un rūpīgi izplānoto stāstījumu, kā arī ar smalki aprakstītajām detaļām. Šis stāsts noteikti nav izcils, bet viennozīmīgi tas vērtējams kā ļoti labs un atmiņā paliekošs.

Stāstu krājumā iekļauti arī daži komiskie stāsti, no kuriem mans favorīts ir Riharda Buivida “Ķivere”, kurā dzirkstī ne tikai humors, bet arī ļoti reālistiski ieskicēta mūsdienu autoservisa atmosfēra ar spilgtiem varoņiem. Šeit gribētu arī pieminēt kādu citātu, kas man nakts vidū lika smieties balsī: “Tikmēr Ģirts tik skrēja un skrēja kā čigāns ar piezvanīšanai aizdotu telefonu.” Simpatizē, ka autors nebaidās no sava īpatnējā, bet ļoti dzīvā rakstīšanas stila.

Man patika arī Džeinas Tamuļevičas stāsta “Zilie jūras vērši” ideja, bet izpildījums liedza stāstu izbaudīt pilnvērtīgi, jo šaubos, ka diezgan tālā nākotnē eksistēs mūsdienās populārie sociālie portāli, turklāt tie stāstā aprakstīti nedaudz griezi. Piemēram, Instagram tāda lieta kā zvaigznītes neeksistē, bet autore norādījusi, ka tieši ar zvaigznītēm, ne sirsniņām, iespējams paust savu patiku pret Instagram lietotāju ievietotajām bildēm. Stāstam ir liels potenciāls, bet izpildījums šķita paviršs.

Bija stāsti, kas mani atstāja absolūti vienaldzīgu, bet bija arī tādi, kurus jau nākamajā dienā biju aizmirsis. Pieļauju, ka tā patīk/nepatīk padarīšana ir gaumes jautājums, bet skaidrs ir viens – daudziem autoriem idejas ir labas, bet tās nav līdz galam nostrādātas vai arī atgādina tādas ātras skices bez mugurkaula un jēgas.

Ļoti ceru, ka stāstu konkursu tradīcija tiks turpināta un autori vairāk piestrādās pie saviem stāstiem, kā arī nebaidīsies radīt ko patiešām īpašu un vairāk pievērsīsies šausmu žanram.

VĒRTĒJUMS: 6,5/10 

Advertisements

8 comments

 1. Man prieks, ka Tev patika ”SIA Harons” 🙂
  Es pati joprojām neesmu izgājusi cauri visiem stāstiem krājumā, taču daži favorīti man jau ir. Pilnībā varu pievienoties, ka man arī patika “Filemons” – stils tik tiešām nedaudz atgādināja Kingu un stāstam bija, manuprāt, arī ļoti veiksmīgs nobeigums.

  Like

  1. Arī “Domracis” un “Skārda mūza Melānija” man ļoti patika, bet “SIA Harons” man ir favorīts, tāpat kā daudziem citiem, kas šo krājumu lasījuši.
   Bija arī daži stāsti, kas man krājumā nepatika, bet tos neminēju, jo no citiem blogeriem un lasītājiem esmu dzirdējis to, ka viņiem šie stāsti tīri labi patika. Kā jau minēju – tā patīk/nepatīk padarīšana ir ļoti subjektīva.
   Atsauksmē gan pieminēju tikai tos, kas bija mani absolūtie favorīti, kurus vēl ilgi neaizmirsīšu.

   Like

 2. No subjektivitātes jau neizbēgt, kaut vai atgadījums ar #TheDress parāda, cik dažādi mēs visi uztveram lietas 😀
  Es arī esmu pamanījusi, ka atsauksmēs var lasīt diezgan atšķirīgus viedokļus par to, kas ir krājuma favorītstāsti. Patiesībā man tas šķiet forši – tātad katram ir kaut kas pilnīgi cits, ko no visa rakstītā paņemt sev.

  Publicējis 1 person

  1. To tekstu pat neesmu paturējis prātā – būs jāpārlasa. Man tieši stils patika – tāds oldskūlīgs, bet tajā pat laikā saistošs.
   Patīkami kontrastēja uz daudzo futūristisko stāstu fona.
   Neesmu liels fantastikas fans, tāpēc laikam vairāk patika tādas reālistiskas fantāzijas stāsti.
   Vispār ļoti ceru, ka būs arī trešais stāstu krājums un ceru, ka tajā būs arī šausmu stāsti.

   Like

    1. Pirmo stāstu krājumu neesmu lasījis – Didža stāstu “Cūka” lasīju, jo viņš man atsūtīja sava otrā stāstu krājuma manuskriptu, un tādā pašā veidā tiku arī pie Līgas stāsta “Raiannonas turnīrs”.
     “Filemonā” šādi tādi šausmu stāsta elementi gan bija, bet 100% šausmu stāsts tas noteikti nebija.
     Vispār jau šausmu stāstus ir diezgan grūti uzrakstīt, tāpēc varbūt arī tos ir tik ļoti maz.

     Like

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s