Mazpilsētas intrigu tīkli


the-casual-vacancy.34700Kad lasīju Dž. K. Roulingas pirmo pēc-Poteriādes romānu The Casual Vacancykas tika latviskots kā “Nejaušā vakance”, samērā bieži iedomājos: nez, kā tas viss izskatītos, ja tiktu ekranizēts?! Pateicoties režisoram Džonijam Kempbelam, scenārija autorei Sārai Felpsai un britu telekanālam BBC, tagad ir iespējams novērtēt to, kā šis stāsts izskatās kustīgajās bildēs. 

Šajā trīs sēriju garajā seriālā stāstīts par kādas mazpilsētas šķietami mierīgo ikdienu, kuru satricina pilsētas padomes locekļa Berija Fērbrazera pāragrā nāve. Kamēr daudzi nelaiķi apraud, tikmēr citi steidz domāt, kā uzvarēt vēlēšanās, lai ieņemtu Berija vietu pilsētas padomē. Gaidāmās vēlēšanas sajauc šķietami tīros ūdeņus un virspusē izceļ ne vienu vien skeletu, jo interneta vidē sāk darboties komentētājs, kurš slēpjas aiz segvārda The_Ghost_Of_Barry_Fairbrother (Berija Fērbrazera spoks). Sākotnēji varētu šķist, ka viena cilvēka nāve neko nemaina, tomēr katrs no mums taču ir dzirdējis par Tauriņa efektu – šķietami niecīgu notikumu, kas spēj izraisīt spēcīgu mijiedarbību.

Foto: Kadrs no seriāla. No kreisās: Hovarda Molisona lomas atveidotājs Maikls Gambons, Mailza Molisona lomas atveidotājs Rufuss Džounss, Šērlijas Molisonas lomas atveidotāja Džūlija Makenzija.

Foto: Kadrs no seriāla. No kreisās: Hovarda Molisona lomas atveidotājs Maikls Gambons, Mailza Molisona lomas atveidotājs Rufuss Džounss, Šērlijas Molisonas lomas atveidotāja Džūlija Makenzija.

Viena no centrālajām seriāla varonēm ir Kristāla Vīdona (Ebigeila Lorija) – pusaudze, kura audzina savu mazo brālīti, jo viņas māte, pateicoties atkarībai no narkotikām, nespēj parūpēties pat pati par sevi. Seriālā ir vēl arī citi pusaudži, piemēram, vulgārais Stjuarts (Braiens Vernels), kura galvu nodarbina domas par zālītes smēķēšanu, masturbāciju un seksu, un Stjuarta labākais draugs Endrjū (Džo Hērsts), kurš ir despotiskā Saimona Praisa dēls. Iespējams, kādam varētu šķist, ka te var vilkt paralēles ar Poteriādes trijotni, tomēr šie jaunieši stipri atšķiras no Harija, Rona un Hermiones. Nedaudz gan skumdina fakts, ka šo varoņu vienaudze Sukvindera (Ria Čūnija) seriālā padarīta par diezgan blāvu tēlu, kaut gan grāmatā viņai bija diezgan spēcīga loma.

Lasot grāmatu, tā īsti neviens varonis uz nerviem nekrita, bet seriālā ļoti kaitināja vecais Molisonu pāris (Džūlija Makenzija un Maikls Gambons), īpaši jau Makenzijas atveidotā Šērlija, bet viņas rīcība seriāla beigās tiek paskaidrota. Ja grāmatā mani favorīti bija Endrjū, Sukvindera, Kristāla un Samanta, tad, pateicoties seriālam, šim sarakstam pievienoju arī pašu Beriju, Stjuarta māti Tesu (Monika Dolana) un arī Stjuartu, kurš romānā man riebās, bet seriālā raisīja pat zināmas simpātijas.

Foto: Kadrs no seriāla uzņemšanas laukuma. Pirmais no kreisās: Endrjū lomas atveidotājs Džo Hērsts, viņam blakus Stjuarta lomas atveidotājs Braiens Vernels.

Foto: Kadrs no seriāla uzņemšanas laukuma. Pirmais no kreisās: Endrjū lomas atveidotājs Džo Hērsts, viņam blakus Stjuarta lomas atveidotājs Braiens Vernels.

Ja salīdzina seriālu ar grāmatu, tad jāsaka, ka šis tas ir izgriezts, bet šis tas ir pielikts klāt. Piemēram, Beriju un Saimonu grāmatā nevieno radniecīgas saites, bet seriālā viņi ir pusbrāļi; Berijam grāmatā ir četri bērni, bet seriālā neviens; Terija grāmatā pelna naudu ar prostitūciju, bet seriālā izpalīdz zagļiem ar zagtās mantas slēpšanu; vislielākā atšķirība noteikti ir starp grāmatas un seriāla beigām, jo grāmatas beigās mirst divi no varoņiem, bet seriālā tikai viens. Faktu, ka seriāla veidotāji izlēma paglābt no nāves vienu no šiem varoņiem, vērtēju diezgan pozitīvi, jo stāsts noslēdzas ar blāvu cerības stariņu.

Visvairāk šajā mini-seriālā simpatizē tas, ka varoņi ir dziļi un nav sadalīti labajos un ļaunajos, jo reālajā dzīvē tieši tā arī ir: kādam būsi labs, citam neizdibināms. Arī aktieru veikums šajā seriālā ir vienkārši izcils un īpaši gribētu uzteikt cilvēkus, kas vadījuši aktieru kastingu, jo lomām izvēlēti ļoti piemēroti aktieri, turklāt var redzēt, ka kastings nav veikts pēc principa “jo smukāks, jo labāk”. Vizuāli seriāls ir gaumīgs un, par spīti visām intrigām, kas valda Pegfordas mazpilsētā, labprāt vēlētos dzīvot tik skaistā vietā.

VĒRTĒJUMS: 8/10 

Advertisements

7 comments

  1. Diemžēl nē – tāda tipa filmas neskatos. Iespējams, vajadzētu novērtēt, bet ir daudz citas labākas filmas, kuras vēlos noskatīties. Priekšroku tomēr došu Oskaram nominētajām filmām un filmām, kuras jau sen gribu noskatīties. Grejs lai paliek tiem, kuriem šāda tipa filmas patīk. 🙂

   Like

 1. Noskatījos pirmo epizodi, pārējām kāt tikusi neesmu, bet nu pirmais iespaids totāli blāvs. Protams, saprotu, ka vajadzēja arī Beriju seriālā iepīt lielā daudzumā, bet tas jau bija grāmatas šarms – mēs ļaujam viņam uzreiz nomirt un tad cīnāmies par ietekmi. Vēl ko es pamanīju – aktieri pārāk smuki tām lomām, ko viņi spēlēja 😀 Proti, grāmatā fiziskās īpašības daudziem bija krietni vien piezemētākas.

  Like

  1. Par tām aktieru fiziskajām īpašībām absolūti piekrītu – nu, krietni par skaistu daži aktieri bija savām lomām. Bet, ja seriāls būtu uzņemts Amerikā, tad noteikti aktieri vispār būtu kā no žurnālu lapām.
   Par Beriju es arī brīnījos, jo grāmatā viņš nebija tik plaši aprakstīts, bet Kristālas talanti nez kāpēc filmā netika parādīti.

   Like

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s