Lācara efekts


the-lazarus-effect_1424378817Katrs, kurš dzirdējis Bībeles stāstu par Lācaru, noteikti nojauš, ka Deivida Gelba režisētajā filmā “Lācara efekts” (The Lazarus Effect) centrālā tēma ir augšāmcelšanās no mirušajiem, jo tieši to Jēzus izdarīja ar Lācaru – uzmodināja viņu no mirušajiem. 

Filmā stāstīts par ambiciozu zinātnieku grupiņu, kura vairākus gadus strādājusi pie seruma “Lācars” izstrādes. Jau filmas sākumā zinātnieku pāris Frenks (Marks Duplass) un Zoja (Olīvija Vailda) stāsta, ka šis serums paredzēts tam, lai kritiskās situācijās pagarinātu laika posmu, kurā cilvēku iespējams glābt no nāves, tādējādi samazinot cilvēku mirstību uz operāciju galdiem. Te nu jāsaka, ka ar labiem nodomiem bruģēts ceļš uz elli, turklāt šīs filmas kontekstā teiciens jāuztver gan pārnestā, gan burtiskā nozīmē. Zinātnieki plūc uzvaras laurus, jo, pateicoties “Lācara” serumam, izdodas atdzīvināt mirušu suni, bet zinātniekiem netiek dots ilgs laiks, lai svinētu panākumus, jo serums viņiem tiek atsavināts. Tomēr viena no zinātnieku grupas dalībniecēm – Īva (Sāra Boldžera), kas visu dokumentē, filmējot ar kameru, nodrošinājusies un pietaupījusi mazumiņu “Lācara” seruma neparedzētiem gadījumiem. Zinātnieki dodas uz laboratoriju, lai atkārtotu savus panākumus, bet notiek neplānotais un vadošā zinātniece Zoja mirst. Protams, turpmākais scenārijs katram ir skaidrs, jo zinātnieku grupa nedomā apstāties pie dzīvnieku atdzīvināšanas. Un tas ir beigu sākums.

Foto: kadrs no filmas

Foto: kadrs no filmas

Uzreiz gan jāsaka, ka no šīs filmas biju gaidījis daudz, daudz vairāk, jo aktieru sastāvs ir diezgan spožs: Marks Duplass, Olīvija Vailda, Sāra Boldžera, Donalds Glovers un viens no seriāla “Amerikāņu šausmu stāsts” spilgtākajiem aktieriem Evans Pīterss. Tomēr ne aktieros šoreiz meklējama vaina, bet gan režisorā un scenāristos, jo šis temats ir pietiekami saistošs, izpētes vērts un fantāziju rosinošs, lai no tā izveidotu kaut ko patiešām ļoti labu, bet Gelbam izdevies radīt kaut ko stipri viduvēju un no atmiņas ātri gaistošu. Turklāt ir grūti nosaukt šo par šausmu filmu, jo nekā baisa tajā nebija (amatieriskas ainas, klišejas, banalitātes) – vismaz man kā rūdītam šausmu žanra filmu fanam bija garlaicīgi skatīties un prieku sagādāja fakts, ka “Lācara efekts” ir tikai nepilnu pusotru stundu gara filma.

Filmas morāle, manuprāt, ir tāda, ka cilvēkam nav tiesību iejaukties dabiskajos procesos, lai kaut ko mainītu – īpaši jau atdzīvināt mirušos, jo atgriežot cilvēku no aizsaules, līdz ar viņu var atgriezties kas ļoti postošs. Filmas beigas vedina uz domām par turpinājumu, bet es ceru, ka tāds netiks veidots.

VĒRTĒJUMS: 4/10

Advertisements

One comment

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s