Vai vīrietis drīkst raudāt?


Foto: kadrs no seriāla Supernatural

Foto: kadrs no seriāla Supernatural

Dzirdot vārdu salikumu “dzimumu vienlīdzība”, visbiežāk cilvēki domā tieši par sieviešu tiesībām un to, cik ļoti sievietes cieš no seksisma, bet tikai retais aizdomājas par to, ka dzimumu vienlīdzība ir arī vīriešu temats, jo nereti arī vīrieši kļūst par seksisma mērķiem. 

Pagājušā gadā, kad aktrise Emma Vatsone kļuva par ANO labās gribas vēstnesi, viņa dažādos ANO organizācijas “ANO sievietes” rīkotajos pasākumos izvēlējās runāt ne tikai par sieviešu tiesībām, bet arī par to, ka vīrieši ikdienā cieš no dažādiem sabiedrībā valdošajiem stereotipiem, kā arī nerakstītām normām. Savā pirmajā ANO runā Vatsone uzsvēra, ka feministes visbiežāk tiek uztvertas kā vīriešu nīdējas, bet tam tā nevajadzētu būt, jo dzimumu līdztiesība ir jautājums, par kuru aktīvi vajadzētu diskutēt arī vīriešiem. Īpaši viņa izcēla sabiedrībā kultivēto stereotipu, ka vīrieši nedrīkst būt emocionāli un vāji, kas bieži vien vīriešiem liek iztikt bez speciālistu palīdzības, kad viņi saskārušies ar depresiju vai kādu citu garīgo slimību, jo kauns un bailes viņiem liedz šo emocionālo vājumu atzīt. Rezultāts: Lielbritānijā visbiežākais nāves cēlonis vīriešiem vecumā no 20 līdz 49 gadiem ir pašnāvība.

Citāts no intervijas, kuru Emma Vatsone sniedza šī gada 8. martā HeForShe kampaņas ietvaros:

Foto: aktrise Emma Vatsone

Foto: aktrise Emma Vatsone

“Mani patiešām satrauc šī doma, ka vīrieši nedrīkst raudāt, un nedrīkst izteikties un runāt par to, kā viņi jūtas. Es domāju, ka tā ir skumjākā lieta pasaulē. Būt dedzīgam, būt emocionālam – tas nav tas, kas tevi padara par meiteni. Tas ir tas, kas padara tevi par cilvēku.” – Emma Vatsone 

Domāju, ka gandrīz katrs taču ir dzirdējis jautājumu “Kādam ir jābūt īstam vīrietim?”, kurš tiek uzdots dažādās intervijās televīzijā, radio un drukātajā presē, kad tiek intervētas sievietes. Ziniet, kādai vajadzētu būt atbildei uz šo jautājumu: tādam, kāds viņš vēlas būt. (Tieši tas pats attiecas uz sievietēm.) Šādi jautājumi, manuprāt, ir diezgan muļķīgi un vairo seksismu, jo liek mums ielikt sievietes un vīriešus kaut kādos noteiktos normu un rīcības rāmjos, tādējādi nostiprinot stereotipus, kas liek cilvēkiem justies slikti un nevīrišķīgi vai nesievišķīgi, ja viņi neatbilst savam dzimumam noteiktajām normām.

f0df7769a381e0c12b0391c21878fdb5

Bija laiks, kad ļoti vēlējos mācīties par pirmsskolas izglītības pedagogu, jo man patīk auklēt mazus bērnus, bet šī vēlme palika tikai idejas līmenī, jo nobijos no tā, ka mūsdienu sabiedrība (īpaši jau Latvijā) nav gatava pieņemt to, ka vīrieši strādā jomās, kurās ilgstoši strādājušas tikai sievietes. (Ar ļoti retiem izņēmumiem.) Vēl samērā nesenā pagātnē viens no maniem paziņām līdzīgu iemeslu dēļ sapņus par nākotnes karjeru iebradāja dubļos: viņš vēlējās kļūt par frizieri, bet no šīs ieceres atteicās, jo saprata, ka tad viņu uzskatītu par geju. (Šis paziņa ir absolūti heteroseksuāls.) Protams, lai lauztu šos stereotipus ir jāiet un jādara – jāmācās profesija, kas patīk, un jādara darbs, kurš ir sirdij tuvs, bet reizēm bailes, kuras cilvēkos iedēsta sabiedrība, ir stiprākas par sapņiem, tāpēc ne viens vien cilvēks izvēlas izdabāt sabiedrībai, ne sev. Muļķīgi, bet ne katrs ir tik stiprs, lai nostātos pret straumi un nepazustu tajā. Skumjākais laikam ir tas, ka šo stereotipu kultivēšanu mēs ļoti bieži saucam par izglītību, jo dzimumam uzliktās normas tiek mācītas jau tad, kad sēžam pamatskolas solā, bet reizēm šī izglītošana notiek vēl agrākā vecumā.

Daļēji pie vainas ir arī bērnu vecāki, kas puikām bērnībā stāsta, ka viņi nedrīkst raudāt, bet meitenēm, ka viņām nevajadzētu spēlēties ar mašīnām. Varētu šķist, ka tie ir tikai tādi sīkumi, tomēr šī doma iesēžas dziļi zemapziņā un vēlāk, kad šie bērni kļuvuši par pieaugušajiem, meitenes baidās iekarot savu vietu “vīriešu pasaulē”, bet vīrieši cenšas slēpt emocijas un izjūt kaunu brīžos, kad ir ļāvuši tām vaļu.

Savā HeForShe runā Vatsone pieminēja arī to, ka tad, kad vīrieši tiks atbrīvoti no stereotipu važām, situācija mainīsies arī sievietēm. Jo tikai tad, kad cilvēks jūtas pieņemts, kā arī netiek vērtēts pēc sava dzimuma, viņš spēj sniegt sabiedrībai labāko no sevis. Gan vīriešiem, gan sievietēm vajadzētu darīt to, ko viņi vēlas, neizpelnoties sabiedrības nosodījumu par dzīvošanu saskaņā ar sevi un vēl vairāk – par savām emocijām.

Advertisements

13 comments

 1. Man ir kolēģis, kas pirms tan paralēli studijām strādāja dārziņā, un netālu ir privātais dārziņš, kur arī puisis ved bērnus staigāt, un vēl es sensenos laikos pazinu puisi, kas bija izmācījies par bērnudārza audzinātāju un par to arī strādāja, un man šķiet, ka viņi visi trīs bija forši. Tā ka Tev vēl ir iespēja pārdomāt.

  Like

  1. Vispār forši. Zinu, ka mana mamma ir sajūsmā par vīriešiem, kas šajā jomā strādā, jo domāju, ka bērniem ir patīkami saņemt šo tēvišķo audzināšanu bērnudārzā – īpaši jau tiem bērniem, kurus mammas audzina vienas.
   Nu jā, divdesmit četri gadi vēl nav tas vecums, kad vajadzētu mest plinti krūmos. Turklāt līdz laikam, kad būšu saņēmis diplomu, domāju, sabiedrība būs kļuvusi daudz atvērtāka.

   Like

 2. Manas skolotājas vīrs ir manikīra meistars. Abi strādā par manikīra meistariem un, abiem patīk. Dānijā bērnu dārzos par audzinātājiem strādā pārsvarā puiši. Tā, kā…
  Starp citu, insragram sekoju puisim no Amerikas un viņš arī ir nagu meistars un it nemaz nav gejs. Stereotipi galvās ir tikai neizglītotiem cilvēkiem, manuprāt.

  Like

  1. Dānijā jau vispār tas diskriminācijas līmenis ir zems, kā arī cilvēki netiek tik strikti dalīti pēc dzimumiem – ne velti daudzi izmanto Dāniju kā paraug-valsti.
   Tieši tādi cilvēki, iespējams, laika gaitā mainīs sabiedrības uzskatus, lauzīs stereotipus, kā arī veicinās dzimumu vienlīdzību. Ja cilvēki iemācīsies domāt ārpus rāmjiem, viņiem pašiem būs vieglāk dzīvot.
   Par to pēdējo teikumu 100% piekrītu. 🙂

   Like

 3. Gribēju viendien rakstīt blogā par to tēmu “īsts vīrietis”, bet pēc tam izdzēsu. Kas tas vispār ir tāds – īsts? Mēs visi esam īsti – gan vīrieši, gan sievietes, jo tas taču ir tikai dzimums. Tas, ko dzimšanas brīdī, es atvainojos, nosaka pēc kājstarpes, nevis pēc sejas vaibstiem, vai pēc pirmā kliedziena spalguma. Kas vēl svarīgāk, mēs visi esam cilvēki un cilvēks drīkst raudāt, pat vajag, lai periodiski attīrītu gan asaru dziederus, gan emocionālo sajūtu.

  Kas attiecas uz skolotājiem vīriešiem, tad man ir brīnišķīgs draugs skolotājs, un skatoties uz viņu, es gribētu būt viņa klasē, un tam nav tik daudz sakara ar to, ka viņš ir vīrietis, lai gan šarmanti jau ir, bet gan ar to, cik labi viņš dara to, ko dara.

  Esmu sagrābusies piemērus. Arī frizieri man ir vīrietis. Jau kopš 16 gadu vecuma. Laimīgi precējies un apbērnojies. Būtu gejs, arī derētu, jo pašā saknē ir tas, ka viņš ļoti labi dara savu darbu. Ja Rīgā kāda jaunkundze darītu to tieši tāpat un varētu man izdabāt, es droši vien braucienus uz Alūksni necenstos apvienot ar gājienu pie friziera, jo naudiskā izteiksmē tas nemaz neatšķiras.

  Savā izdzēstajā pārdomu rakstā biju arī uzrakstījusi par to, ka teikt kādam, ka viņš nav īsts vīrietis/īsta sieviete, jo neprot to un to, ir gauži muļķīgi, jo parasti tajā iederētos apzīmējums – neprasmīgs cilvēks (konkrētajā jomā). Tā kā, ja vajag, raudi droši!

  Publicējis 1 person

  1. Sākumam, starp citu, Tavs komentārs ir piectūkstošais komentārs šajā blogā un man prieks, ka tā, jo ir īpašs gan saturiski, gan kārtas numura ziņā.
   Paldies Tev par to!
   Par to sieviešu un vīriešu īstuma vērtēšanu absolūti piekrītu, jo, piemēram, mans onkulis neprot pat naglu ienaglot, bet strādā 2 darbos, lai ģimenei nebūtu jāskaita centi, un spēlējas ar saviem bērniem brīvajā laikā, kā arī sievu lutina pēc 16 laulībā pavadītiem gadiem. Jā, neprasmīgs viņš ir daudzās jomās, bet te jālieto slavenais un banālais teiciens – galvenais, ka labs cilvēks. 🙂
   Pie raksta gan Tev noteikti vajadzētu atgriezties, jo tas, ko te ieskicēji, man ļoti patīk.
   Pats gan neesmu no lielajiem raudātājiem, bet tāpat šķiet, ka tiesības uz emociju izrādīšanu ir abiem dzimumiem un nevar nosodīt vīrieti tāpēc, ka viņš ļāvis vaļu emocijām, vai sievieti tāpēc, ka viņa atļāvusies būt valdonīga.

   Like

 4. Mēs antropoloģijas semināros tieši apspriedām dzimumu līdztiesību un es biju diezgan šokēta par to, cik daudzi izglītoti jaunieši joprojām tic, ka sievietes ir apspiestas, bet vīriešiem automātiski iedotas vidas tiesības. Tās ir tādas buļļu kakas…
  Ir labi, ka kāds par to latviski raksta no šī aspekta, un no Tevis noteikti iznāktu lielisks bērnu audzinātājs.

  Like

 5. Par šo “vīrieši neraud” jaunākajā Lilit intervijā ar Seņkovu. Žurnālu pirkt žēl dēļ tām pārējām muļķībām, kas tajā sarakstītas, bet interviju gan gribas izlasīt. Labs iemesls bibliotēkas lasītavas apmeklējumam vai arī garākās rindas izstāvēšanai veikalā.

  Publicējis 1 person

 6. Man šķiet, ka pie mums īsts vīrietis skaitās tas skarbais mačo tipa tēviņš. Kas tādus rada? Vai ne sievietes pašas jau no bērna kājas? Bet vispār es gribēju teikt, ka kopš sāku iet pie friziera vīrieša, pie frizierēm sievietēm vairs negribu iet. Viņš redz, kas man piestāv, viņš savu darbu padara par 30-60 minūtēm ātrāk un labāk un viņš neapgrūtina mani ar small talk. Vai šis vīrietis ir gejs, jo strādā sievišķīgā profesijā? Nezinu un patiesībā, man dziļi vienalga. Daudz būtiskāk vai cilvēks ir labs speciālists.

  Like

  1. Bet tas jau tā tiek nodots no paaudzes paaudzē – jau no bērnības tiek ieskaidrots, kāds bērns drīkst un kāds nedrīkst būt, tādējādi liekot viņam justies nepareizam ikreiz, kad viņš sevī jūt novirzes no tās bērnībā ieliktās normas. Ne visas meitenes bērnībā grib būt princeses un ne visi puikas grib būt policisti vai ugunsdzēsēji. Atceros, ka viena meitene manā skolā apmeklēja nevis mājturības, bet galdniecības pulciņus un gandrīz visas skolotājas centās viņai ieskaidrot, ka tā nedrīkst, jo viņa ir meitene. Bet kāpēc?! Pamatskolās bieži vien skolotāji cenšas apgriezt spārnus, cenšoties ielikt bērnus konkrētos rāmjos, vadoties pēc viņu dzimuma.
   Un absolūti Tev piekrītu par to, ka galvenais, lai cilvēks būtu labs speciālists.

   Like

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s