Literārais darbs kā atriebība


Foto: grāmatas vāka noformējums

Foto: grāmatas vāka noformējums

2014. gada vasarā pie lasītājiem nonāca jau otrais detektīvromāns par privātdetektīvu Kormoranu Straiku, kura autors ir Dž. K. Roulingas alter ego Roberts Golbraits. Straika sērijas otrā romāna nosaukums ir The Silkworm (latviski: zīdtārpiņš) un literatūras kritiķi jau paspējuši veltīt šim darbam pozitīvas atsauksmes. 

Pateicoties modeles Lulas Landrijas lietai (Lula ir Golbraita pirmā romāna The Cuckoo’s Calling centrālā varone), privātdetektīvam Kormoranam Straikam darba netrūkst un bijušais karavīrs, kurš Afganistānā zaudējis kāju, beidzot var atļauties īrēt mazu dzīvoklīti, lai nebūtu jāguļ savā darba kabinetā uz saliekamās gultas. Detektīva ikdiena tiek piepildīta ar sīkiem, bet finansiāli izdevīgiem darbiņiem, bet tā tas ir tikai līdz brīdim, kad pie viņa ierodas Leonora Kvina, kura vēlas izmantot Staika pakalpojumus, lai atrastu savu vīru – mazpazīstamu, bet ekscentrisku rakstnieku Ouvenu Kvinu. Kvina kundze nespēj detektīvam piedāvāt pienācīgu atalgojumu, tomēr Straiks piekrīt šai avantūrai, iesaistot tajā arī savu uzticamo un skaisto asistenti Robinu. Jau izmeklēšanas sākumā tiek noskaidrots, ka slepkavības motīvs meklējams romāna Bombyx Mori manuskriptā, kurā galvenie varoņi ir Ouvena tuvinieki, darba kolēģi un draugi. Kad tiek atrasts Ouvena līķis, visus šokē tas, kā rakstnieks ticis noslepkavots – kļūst skaidrs, ka vīrieša slepkava ir kāds, kurš lasījis romāna manuskriptu.

Atšķirībā no Golbraita pirmā romāna, kurā upura lomā bija skaista, bipolāro traucējumu nomocīta pasaulslavena modele, kas lasītājiem simpatizēja, otrajā romānā upuris ir tāds, pret kuru grūti izjust simpātijas, jo viņš savas dzīves laikā krāpis sievu, izturējies zemiski pret līdzcilvēkiem, pārvērtējis savu talantu, kā arī, iespējams, uzrakstījis parodiju par sava drauga sievas pirmo literāro darbu, tādējādi novedot viņu līdz pašnāvībai. Lasītājiem patiešām vajag papūlēties, lai atrastu sevī kaut niecīgu līdzjūtības dzirkstelīti pret šo vīrieti.

Foto: citāts no grāmatas

Foto: citāts no grāmatas

Romānā spilgti atainotas izdevējdarbības intrigas un tā literatūras pasaules daļa, kuru grāmatu lasītājiem parasti nav lemts redzēt. (Par laimi vai diemžēl (paši varat izvēlēties pareizo variantu) Latvijas literatūras pasaulei ir maz kā kopīga ar to vidi un intrigām, kas aprakstītas romānā, jo Anglijā tomēr šis bizness ir pavisam citā līmenī: ar miljoniem, kas likti uz spēles, kā arī ar aģentiem, kas cīnās par rakstniekiem, nežēlīgām intrigām un daudz ko citu.)

Varoņu stāsti šajā romānā ir meistarīgi sapīti lielā zirnekļu tīklā un brīžos, kad šķiet, ka zini, kāds varētu būt atrisinājums, tu tiec aizvests pa citu pavedienu un pienāk brīdis, kad vairs nezini, kurš saka patiesību, bet kurš melo, lai novērstu aizdomas no sevis. Jāatzīst, ka jau pašā romāna sākumā bija viens aizdomās turamais, kuru no sava potenciālo slepkavu saraksta simtprocentīgi izslēdzu, jo būtu vienkārši muļķīgi, ja otrais Straika sērijas romāns beigtos gandrīz identiski kā pirmais. Ja The Cuckoo’s Calling romāna noslēgums mani nedaudz sarūgtināja, tad ar The Silkworm noslēgumu bija tā, ka tas šķita galvu reibinošs un atklāja smalki izstrādātu noziegumu. Man atlika tikai priekā pasmaidīt par Straika izmeklētāja prasmēm, kā arī par Roulingas, atvainojos, Golbraita brīnišķīgo talantu savā galvā savīt un izstrādāt kaut ko tik aizraujošu, aukstasinīgu un samērā grūti atšķetināmu. Bija gan viens pavediens (precīzāk: viena klišeja), kas mani uzvedināja uz pareizā ceļa, bet gandrīz visa romāna garumā turēju aizdomās vismaz piecus romāna varoņus, tāpēc, ja teiktu, ka man bija skaidrs, kurš ir slepkava, es melotu.

The Silkworm ir romāns ar rūpīgi izstrādātiem varoņiem, aizraujošu sižetu, kā arī ar lielisku klasisko detektīvromānu šarmu.

Pagaidām gan izskatās, ka Golbraita darbi latviešu valodā netiks izdoti, bet tiem, kuriem slinkums lasīt grāmatas angļu valodā, ir arī kāda priecīga ziņa: Straika sērijas romāni tiks iemūžināti seriālā, kuru demonstrēs Lielbritānijas telekanāls BBC One. 

Jau šī gada rudenī pie lasītājiem nonāks trešais Straika sērijas romāns, kura centrālā tēma būs karavīri un militārā vide.

VĒRTĒJUMS: 9/10 

Advertisements

6 comments

    1. Šis noteikti patiks, ja patīk klasiskie krimiķi. Zinu, ka viena izdevniecība LV ir nopirkusi pirmā Golbraita romāna izdošanas tiesības, bet ar tulkošanu un izdošanu nesteidzas. Laikam jau tāpēc, ka “Nejaušās vakances” tulkojuma pārdošanas apjomi nav tie spīdošākie.

      Like

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s