Kā kļūt par YouTube sensāciju?


work-in-progress-9781925184402_hrVidStatsX šī gada 30. maijā publicētā informācija liecina, ka 22 gadus vecais amerikānis Konors Franta (Connor Franta) ir pasaulē 5. populārākais YouTube vlogeris. Viņa YouTube kanālu abonējuši vairāk nekā 4,5 miljoni interneta lietotāju visā pasaulē, padarot viņu par pasaules mēroga interneta sensāciju. 

Šā gada aprīlī pie lasītājiem nonāca Konora biogrāfija A Work in Progress – tā ir pirmā Konora sarakstītā grāmata, kas pavisam īsā laika posmā kļuvusi par The New York Times bestselleri. Varētu šķist, ka šī puiša dzīve ir pasaka – veiksmīga vlogera karjera, popularitāte, iespaidīgi ienākumi, dažādi ceļojumi, veiksmīga debija literatūrā, bet ne viss ir tik rožaini kā sākotnēji šķiet, jo naudas daudzums un popularitāte nevienu nespēj paglābt no problēmām, ar kurām tik bieži nākas saskarties daudziem pusaudžiem un jauniešiem. Galu galā mēs visi taču esam tikai cilvēki.

Turot rokās šo grāmatu pirmo reizi, nespēju vien beigt apbrīnot tās izskatu – manuprāt, vizuālā noformējuma ziņā šis darbs ir absolūts laba dizaina paraugs, turklāt gandrīz visas grāmatā iekļautās fotogrāfijas ir paša Konora uzņemtas. Jāatzīst gan, ka, pateicoties dabīgi baltajiem grāmatas vākiem un sniegbaltajām lappusēm, šī ir vienlaicīgi gan ļoti eleganta, gan arī aktīvai lasīšanai ļoti nepiemērota grāmata, tomēr, redzot vizuāli skaistu grāmatu, ir nepieklājīgi sūkstīties par tās nepraktiskumu.

Foto: Konors Franta

Foto: Konors Franta

Lasot ļoti jaunu autoru darbus, pastāv pamatotas bažas par to, ka grāmatā paustās domas varētu būt nenobriedušas un nedaudz bērnišķīgas – tā tas ir šajā gadījumā, tomēr zināma pievilcība tajā visā ir, jo katrs no mums ir bijis (vai vēl tikai būs) pusaudzis un pavisam svaiga kaluma jaunietis, kura dzīves filozofija pilna ar naivām domām, idejām un pasaules redzējumu. Šī grāmata ir stāsts par ceļu uz sevis pieņemšanu – daudzajās īsajās nodaļās Konors atklāj dažādas savas dzīves epizodes, kurās viņš nav bijis patiess pret sevi, padarot sevi nelaimīgu, kā arī viņš atklāj, kā atradis ceļu uz sevis pieņemšanu, tādējādi ienesot savā dzīvē laimi, kura tik ilgi bija slēpusies viņā pašā.

Konors šajā grāmatā aizskāris arī dzimumu līdztiesības tematu:

“Girls can be athletic. Guys can have feelings. Girls can be smart. Guys can be creative. And vice versa. Gender is specific only to your reproductive organs (and sometimes not even to those), not your interests, likes, dislikes, goals, and ambitions. Guys need feminine energy as much as girls need masculine energy to get by in the world.”

Foto: neliels ieskats grāmatā

Foto: neliels ieskats grāmatā

Grāmatas autors atklāj, ka šīs nerakstītās normas, kurās jāiekļaujas kā vīriešiem, tā sievietēm, lai izdabātu sabiedrības vēlmēm, viņu smacējušas un profesionālajā jomā bremzējušas ļoti ilgi  – viņš pat baidījies izpaust savas radošās dotības, jo domāja, ka pretējā gadījumā tiks uzskatīts par sievišķīgu. Konora galvenā auditorija ir pusaudži un jaunieši, tāpēc man prieks, ka Konora ietekme uz sabiedrību ir patiešām milzīga, jo šis divdesmit divus gadus vecais vlogeris izmanto savu milzīgo popularitāti, lai vāktu līdzekļus labdarībai, rādītu priekšzīmi jauniešiem, kā arī aicinātu cilvēkus būt patiesiem pret sevi un saviem sapņiem.

Noslēgumā pāris citāti:

“Some things never really change. You can only control your perspective.” 

“But trust me, the judgment says more about the labeler than the labeled.”

A Work in Progress ir diezgan naivs, bet ļoti patiess un sirsnīgs darbs, kura lasīšana pusaudžiem noteikti nāks tikai un vienīgi par labu, jo iedvesmos strādāt pašiem ar sevi, pilnveidot savus talantus, nevis tiekties pēc vērtībām, kuras pjedestālā uzcēlusi sabiedrība un masu mediji.

Šoreiz forma nomāc saturu, bet, iespējams, tas tikai tāpēc, ka grāmatas dizaina autors ir bijis uzdevuma augstumos, kā arī Konors ir talantīgs fotogrāfs.

VĒRTĒJUMS: 7/10 

Advertisements

9 comments

  1. Es tikai pagājušā gada vidū Konora video sāku skatīties – ir nedaudz naivi un bērnišķīgi, bet patīk tas pozitīvisms, kādu viņš ieliek tajā, ko dara. Gribēju grāmatu izlasīt, lai saprastu, kāda ir populāra vlogera ikdiena. Tik žēl, ka Latvijā par tādiem panākumiem vai vispār peļņu nesošu blogu vai vlogu var tikai sapņot…
   Jā, dizains ir tas, kas man visvairāk patika.

   Like

    1. Zinu, ka ir tāda Sindija Lo, kurai ir 20k kanāla abonenti – priekš Latvijas tas ir daudz, bet nesen viņa lūdza faniem naudu kamerai, tā kā pieļauju, ka ar to viņa vai nu nepelna vai arī izmanto savus fanus, lai nebūtu pašai par savu naudu kamera jāpērk. 😀
     Domāju, ka pēc gadiem 5-10 blogeris un vlogeris arī Latvijā varētu kļūt par pamatdarbu. Aug sabiedrība, kas lasa blogus un skatās vlogus.
     Pētera Dzīve arī ir diezgan apmeklēts YouTube kanāls – gandrīz 34k abonentu.
     Par LV vlogeriem laikam šie dati nemaz nav apkopoti.
     Es arī uz UK/Amerikas/Kanādas vlogeriem un blogeriem ar baltu skaudību skatos.

     Like

 1. Nebiju dzirdējusi par šo puisi, bet es jau tikai samērā nesen vispār esmu sākusi sekot kādiem vlogeriem. Tiesa, pagaidām tikai angliski runājošajiem. Gribētos, ka Latvijā šī lieta arī ”aizietu”, būtu forši klausīties arī atraktīvos cilvēkos, kas runā mūsu mazajā valodiņā.

  Grāmata izskatās tiešām glīta. Man vispār ir radies iespaids, ka daļa vlogeru/blogeru grāmatu ļoti ”spiež” uz vizuālo noformējumu, lai sanāk tādas skaistas kafijas galdiņu grāmatas, ko redzamā vietā nav kauns nostutēt.

  Like

  1. Es tikai pagājušā gadā par viņu uzzināju – un arī man tikai pagājušā gadā pavērās visa šī plašā vlogu pasaule.
   Latvijā ir cilveki, kas to varētu darīt (piemēram, šķiet, ka Reinim Vilnim Baltiņam, kurš veido Vine video, ļoti labi piestāvētu vlogera ampluā), bet daudziem ir foršas idejas, bet nav laba tehnika un, būsim reāli, sliktas kvalitātes video reti kurš grib skatīties. Bet vlogeri Latvijā noteikti būs – jau tagad pamazām sāk parādīties un ir daži, kuru idejas man patīk.
   Grāmata patiešām ir ļoti, ļoti skaista – un patīk, ka uz vāka nav pats autors, kā tas ir citu vlogeru grāmatām.
   Bet vispār vizuālais nostrādā – reizēm gribas nopirkt grāmatu tikai tāpēc, ka tā ir skaista. (Zinu, tas ir sekli.) 😀

   Like

   1. Nevar nepiekrist par to video kvalitāti – laba kamera un (galvenais!) labs apgaismojums video blogos, manuprāt, dod ļoti daudz bonusa punktu. Tiesa, no otras puses – ja pats saturs nebūs labās video kvalitātes līmenī, tad no visa pasākuma paliks tik vien kā čaula.

    Es arī mēdzu sekli vērtēt grāmatu pēc vāka, nu, vismaz tajā īsajā ceļa posmā no grāmatnīcas plaukta līdz manam groziņam 😀 Bet gribas taču skaistas grāmatas… 🙂

    Like

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s