Stāsts par romantisko patmīli


horizon54f7156bcbccdAmerikāņu rakstnieks Frensiss Skots Ficdžeralds tikai ar vienu savu darbu (“Lielisko Getsbiju”) nokļuva manu visu laiku mīļāko rakstnieku sarakstā, tāpēc ar zināmām bažām un cerībām ķēros klāt viņa debijas romānam “Šaipus paradīzes”. (2012. gadā šī romāna tulkojumu latviešu valodā, kura autore ir Dagnija Dreika, izdeva apgāds “Daugava”.) 

Romāna darbība norisinās 20. gadsimta sākumā – Amerika, tāpat kā visa pasaule, ir pārmaiņu priekšā un pa šo pārmaiņu straumi peld arī turīgas ģimenes atvase Emorijs Bleins. Jau kopš pusaudža vecuma Emorija dzīvē ļoti būtisku lomu ieņem sievietes, bet ar nevienu no viņām puisis nav spējīgs nodibināt ilgstošas attiecības, jo pats īsti nezina, ko vēlas saņemt no attiecībām un dzīves. Romāna galvenais varonis ir tik ļoti pārņemts ar faktu, ka ir izskatīgs un izglītots puisis no turīgas ģimenes, ka viņš pārāk neiespringst uz sevis pilnveidošanu, kā arī veselīga paškritika viņam ir svešs jēdziens. Tieši tāpēc vairumam “Šaipus paradīzes” lasītāju Emorijs diez vai šķitīs tas simpātiskākais tēls literatūras vēsturē. Kaut gan viņam piemīt rakstura īpašības, kuras ir katram cilvēkam – jāatzīst gan, ka vairumam ne tik lielā koncentrācijā kā Emorijam.

Jāatzīst, ka šajā romānā nācās vilties, jo stāsts nekur neved – Emorijs mētājas no vienas meitenes pie nākamās, turklāt viņa jūtas vienmēr tiek ietērptas skaistos vārdos, bet ne darbos, kas liek apšaubīt viņa jūtas pat pret tām daiļajām būtnēm, kuras viņš sakās mīlam. Arī viņa nākotnes plāni profesionālajā jomā ir miglā tīti un atliek vienīgi zīlēt kafijas biezumos to, kas tad no šī jaunieša varētu izveidoties, jo arī dažādiem darbiem un nākotnes plāniem vienā mirklī viņš dedzīgi pieķeras, bet jau nākamajā runā par tiem vēsi un pat ar zināmu nicinājumu.

Ficdžeralds šajā romānā spēlējas ar stāsta pasniegšanas formu – pamatā tas ir prozas darbs, bet stāstījumu bagātina daudzas dzejas rindas, bet, kad Emorijs satiek Rozalindu, stāstījums iegūst lugas formātu. Šāds risinājums, protams, ir ļoti īpatnējs, bet diez vai lasītājiem tīkamākais. Turklāt romānā no viena ceļa uz citu mētājas ne tikai Emorijs, bet arī pats Ficdžeralds, jo, lasot “Šaipus paradīzes”, man brīžiem šķita, ka autors rakstīšanas procesā nav zinājis, kādu darbu vēlas radīt. Jūtama romānā minēto autoru, kuru vārdi ļoti bagātīgi izraibina gan stāstījumu, gan zemteksta piezīmes, ietekme uz Ficdžeraldu, kas stāstījumam nenāk par labu, jo padara šo darbu saraustītu un beigās tas atgādina zupu, kurai pievienots par daudz garšvielu no dažādām paciņām.

Foto: F. S. Ficdžeralds ar meitu (1924. gads)

Foto: F. S. Ficdžeralds ar meitu (1924. gads)

Romānā spilgti atainota Amerika un tās sabiedrība 20. gadsimta sākumā, tāpēc šajā darbā vietām iepītas arī dažādas politiskās tēmas, bez kurām nevar iztikt, ja tiek rakstīts par tā laika Ameriku. Pārsteidzoši, ka daudzas romānā minētās tēmas un paustās atziņas ir aktuālas arī mūsdienās, kas apliecina Ficdžeralda darbu spilgtāko īpašību – bezlaicību. Tieši tāpēc droši var teikt, ka “Šaipus paradīzei” galvenā atziņa varētu būt šāda: “Laiki mainās, bet cilvēki ne!”

Ficdžeralda valoda ir brīnišķīga – viņš raksta patiešām baudāmus tekstus, kas ir meistarīgi savīti, turklāt viņš spēj uztvert tās lietas, kuras ir aktuālas visos laikos, kā arī viņa rakstīto caurstrāvo bagātīgas zināšanas par literatūru, tomēr šoreiz forma spēcīgi nomāc saturu, tāpēc diemžēl jāsaka, ka mani šis darbs neuzrunāja.

Noslēgumā daži spilgtākie citāti no romāna:

“Neiejaukšanās politikā ir apmēram tas pats kas lutināt bērnu, nemitīgi apgalvojot, ka beigās ar viņu tik un tā viss būs kārtībā.” 

“Laikam katra liela laime ir mazliet skumja.”

“Mūsu dienās neviens nespēj paciest skaļu slavu. Tā ir drošākais ceļš uz aizmirstību. Cilvēkiem apnīk nemitīgi klausīties, kā piemin vienu un to pašu vārdu.”

“Viņi uzskata, ka neskolotiem ļautiņiem nav daudz jāmaksā par darbu, bet nesaprot, ka tad, ja šie strādnieki nesaņems pieklājīgu algu, arī viņu bērni paliks nemācīti, un tā mēs riņķosim pa apli vien.”

VĒRTĒJUMS: 5,5/10

Advertisements

2 comments

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s