Dāņu meitene


danish-girl-poster-redmayneAr dzimuma maiņas operāciju sabiedrību var pārsteigt arī 21. gadsimtā – tam lielisks pierādījums ir Keitlīna Dženere (dzimusi kā vīrietis Brūss Dženers, kurš plašāk zināms kā izcils sportists un Kardašjanu ģimenes galva). Tāpēc nav grūti iedomāties, kā 20. gadsimta trīsdesmito gadu sākumā sabiedrību satrieca ziņa par to, ka dāņu mākslinieks Einars Vegners mainījis dzimumu, kļūstot par Liliju Elbu. Par šīs neparastās personības dzīvi tad arī stāstīts Toma Hūpera režisētajā filmā “Dāņu meitene” (The Danish Girl). 

Viss sākas pavisam nevainīgi: slimības dēļ uz pozēšanu neierodas Einara (Edijs Redmeins) sievas Gerdas (Alīsija Vikandere) modele, tāpēc viņa palūdz, lai vīrs nedaudz izpalīdz, pozējot sieviešu drēbēs. Sajūtot kleitas audumu un sievišķā skaistuma burvību, no Einara izlaužas kas tāds, ko viņš ilgstoši apslāpējis. Šī pārģērbšanās spēle tiek turpināta arī ārpus gleznošanas studijas un, lai gan sākotnēji tā šķiet nevainīga un uzjautrinoša, ar laiku Gerda pamana, ka viņas vīrs to uztver ārkārtīgi nopietni, piestrādājot pie katras kustības. Tā rodas Lilija Elba. Un Gerda lieliski apzinās, ka, dzimstot Lilijai, uz visiem laikiem pazudīs viņas vīrs, tāpēc sieviete ir izvēles priekšā – pamest vīru vai turpināt viņu mīlēt jau kā Liliju.

Foto: Kadrs no filmas

Foto: Kadrs no filmas

Atzīšos, ka manas zināšanas par transseksuāliem cilvēkiem un dzimuma maiņas operāciju vēsturi ir visai niecīgas, lielākoties gūtas no pāris TV šova I Am Cait sērijām un Real Life: Transgender Children dokumentālās filmas. (Skatoties minēto dokumentālo filmu, bija grūti ne tikai saprast savas emocijas, bet arī savu nostāju šajā jautājumā.) Tieši tāpēc pirmoreiz par Lilijas Elbas eksistenci uzzināju tikai tad, kad tika paziņots, ka Edijs Redmeins filmēsies Toma Hūpera drāmā par šo savādo un nenoliedzami drosmīgo būtni. Jāatzīst, ka šoreiz nezināšana man nospēlēja par labu, jo filmas beigas šķita negaidītas un nedaudz mani pat šokēja.

Skatoties filmas traileri, domāju, ka “Dāņu meitene” būs drāma, kuru nāksies sagremot vairākas dienas un, iespējams, pat nedēļas, tomēr realitātē šīs filmas radītās emocijas bija izgaisušas jau nākamajā dienā pēc tās skatīšanās. Redmeins, protams, Lilijas lomā ir vienkārši izcils, kā arī daudz no viņa neatpaliek Vikandere Gerdas lomā, tomēr ar lieliskiem aktieriem vien ir par maz, lai aizlāpītu tās daudzās kļūdas, kuras pieļāvis Hūpers.

Foto: Īstā Lilija (pa kreisi) un Edijs Redmeins Lilijas lomā (pa labi).

Foto: Īstā Lilija (pa kreisi) un Edijs Redmeins Lilijas lomā (pa labi).

Sāksim jau ar to, ka skatītājiem varētu rasties iespaids, ka Einars ir nevis piedzimis nepareizā ķermenī, bet gan vienkārši vienā jaukā dienā izdomājis, ka viņam labi piestāv kleitas un sievietes ampluā viņš ir tīri tā nekas, tāpēc nolemj kļūt par sievieti. Iespējams, ja Hūpers būtu pievienojis filmai kādu ainu no Einara bērnības, šis maldinošais iespaids nebūtu iesēdies man galvā. Piekrītu blogerei Anetei, ka pietrūka arī ainu, kurās parādītas Gerdas ciešanas, jo nevar taču būt tā, ka sieviete diezgan vēsā mierā (es nedaudz pārspīlēju) uztver to, ka viņas vīrs, ar kuru viņa laulībā nodzīvojusi vairāk kā 6 gadus, pēkšņi izdomājis mainīt dzimumu. Ar skumjām jāatzīst, ka man šajā stāstā pietrūka arī dziļuma un sižetisko mezglu piņķerēšanas, no kuras režisors bija izvairījies, lai padarītu stāstu maksimāli gludu. (Tik gludu, ka manām domām tā īsti pat nebija kur aizķerties.) Filmas potenciāls bija patiešām milzīgs, tāpēc jo īpaši žēl, ka tas netika pilnībā izmantots.

Par spīti visam negatīvajam, kas man sakāms par šo filmu, to ir vērts skatīties kaut vai tikai dēļ Edija Redmeina Oskara balvas vērtā snieguma un absolūti burvīgajām Kopenhāgenas ainavām, kas ir gleznu cienīgas. Būtu grēks nepieminēt arī līdz sīkumiem pārdomātās gleznošanas ainas, kurās izpaudās Lilijas jutekliskums un sievišķība, kā arī Gerdas talants un mīlestība pret vīru. Hūpera režisētā “Dāņu meitene” ir tas gadījums, kad forma nomāc saturu un lieliska aktierspēle nespēj glābt viduvēju scenārija autora/režisora darbu.

VĒRTĒJUMS: 6/10 

Advertisements

20 comments

 1. Jā, lasot Tavu viedokli sapratu, ka patiesi pietrūka sapratnes raisīšanas cilvēkos, kuri ar transseksualitāti nav saskārušies vai neko daudz par to nezina – neliela, gaumīga, empātiju radoša aina no Lilijas bērnības ir laba ideja no Tavas puses! (Mūsos abos ir iekšējais režisors! 😀 ) Varbūt tāpēc pašai tik ļoti nepatika filmas Hanss. Cerēju, ka tieši viņš būs emocionālā saikne ar galvenā varoņa pagātni.

  Publicējis 1 person

  1. O jā, arī es cerēju, ka Hanss aizvedīs skatītājus uz Einara pagātni. Būtu pieticis kaut vai ar ainu, kur māte pieķer zēnu laikojam sieviešu drēbes, tādējādi apliecinot, ka Lilija viņā mitusi jau kopš dzimšanas.
   Starp citu, šī filma tikusi plānota jau kopš 2009. gada un tolaik runāja, ka Einara loma uzticēta Nikolai Kidmenai. Nespēju pat iedomāties, kā filma izskatītos ar Kidmenu galvenajā lomā.
   Par šo tēmu man ļoti patika filma “Albert Nobbs”, kurā Glena Klouza atveidoja vīrieti, kurš piedzimis sievietes ķermenī. Operācijas beigās gan nebija, jo darbība norisinājās 19. gadsimta Īrijā.

   Publicējis 1 person

   1. Skatījos vairākas intervijas ar Ediju – par plānošanas laiku un Kidmenu biju dzirdējusi. Par “Albert Nobbs” pieminēšanu – paldies, ieinteresēji! 🙂 Neesmu vēl redzējusi.
    Tagad ar nepacietību gaidu Oskaram nominēto paziņošanu 14.janvārī un pašu pasākumu. Cik nojaušu, varētu būt sīva cīņa starp Redmeinu un Di Kaprio par labākā aktiera godu.

    Like

    1. Būs man arī kāda intervija jānoskatās, jo gribas uzzināt, kāds bija gatavošanās process un aizkulises, jo droši vien, ka viegli nebija. Un filmā Edijs izskatījās ļoti novājējis.
     Es būtu pārlaimīgs, ja Di Kaprio beidzot dabūtu Oskaru, bet internetā jau joko, ka balvu saņems lācis. :/ Edijs, protams, arī būtu pelnījis, bet šaubos, ka 2 gadus pēc kārtas viņš saņems balvu vienā un tajā pašā nominācijā.

     Publicējis 1 person

     1. Piekrītu. Un Di Kaprio sniegums “The Revenant” ir izcils. Lācis varbūt par otro plānu kādu balvu dabūs. 🙂
      Jā, gatavošanās process izklausījās visai emocionāls un acis atverošs gan Redmeinam, gan Alīsijai Vikanderei. Edija intervijas vispār vienmēr ļoti patīkami skatīties! 🙂

      Like

 2. Kaut kad nesen ilgi domāju par šo filmu skatīties vai nē, jo šādas filmas vienmēr atstāj zināmu iespaidu uz ilgāku laika periodu. Tomēr man likās nedaudz par skarbu pati tēma. Kaut kad noteikti vajadzēst paskatīties, jo pēdējā laikā šī tēma kļūst aizvien populārāka.

  Like

  1. Man par šo tēmu ir tikai viena neizpratne, kāpēc cilvēkus ar personības dalīšanos ārstē psihiatriskajās slimnīcās, bet transseksuāļus vienkārši pieņem un, neviens neuzskata, ka šiem cilvēkiem ir kaut kādas novirzes. Bet, vispār, filmu neskatīšos, man tas viss šķiet slimi. Esmu laikam ar veclaicīgu domāšanu…

   P.S. – Ar māsas sīko (viņam 18 g) runāju pagājušonedēļ par šo tēmu. Saku – Iedomājies, Tu aizej uz bāru, satiec skaistu meiteni, Jums ir jautri. Tu sāc ar viņu satikties un te pēkšņi uzzini, ka viņa ir mainījusi dzimumu un, īstenībā līdz piektai klases viņa bija kaut kāds depresīvs Džastins. Tu satiktos ar viņu tālāk? Viņš – Tu stulba esi?

   Un, cik sapratu Dženers to izdarīja, lai kļūtu slavens, bet īsti nesanāca. Parunāja par viņu nedēļu un viss. Toties par viņa ex sievas jauno toyboy runā visi joprojām! 😀

   Like

   1. Es nezinu, kas īsti tā ir – personības dalīšanās vai piedzimšana nepareizajā ķermenī, tāpēc nesteigtos tos cilvēkus nosodīt, jo šaubos, ka viņi labprātīgi tādu likteni izvēlējušies.
    Ir dzirdēts par gadījumiem, kad vīrs sievu nogalina, uzzinot, ka viņa patiesībā piedzimusi kā puisis. Par tādām lietām obligāti vajadzētu informēt savu partneri.
    Es gan šaubos, vai tas bija slavas dēļ – tas taču būtu galīgi slimi: mainīt dzimumu tikai tāpēc, lai gūtu popularitāti. (Kaut gan nenoliedzu, ka cilvēki ne to vien dara, lai iegūtu popularitāti.)
    Džons Lenons reiz teica tā: “Don’t hate what you don’t understand.” Man transseksuālus cilvēkus grūti izprast, bet, kamēr vien viņi nevienam nenodara ļaunumu, lai dzīvo. Kas zin’, kādas iekšējās cīņas pašiem ar sevi viņiem jāizcīna.

    Like

    1. Īstenībā dvēselei nav dzimuma. Un vispār, nav pierādīts, ka tāda ir. Respektīvi, kāds ir zinātniskais pamatojums tam, ka cilvēks pēkšņi izdomā, ka viņš nav piedzimis pareizajā ķermenī? Tas viss ir naudas pelnīšanas nolūkos manuprāt. Biju redzējusi BBC uzņemto filmu par šo lietu, bērniem tajā filmā lielākoties visu to dzimumu padarīšanu uzspieda vecāki. Mums arī te vienas latvietes dēlu, bērnu dārzā skolotāja ģērbj kleitās. Kā izrāde, tā puika spēlē meiteni. Viņam jautā, vai viņš pats izvēlās, saka, ka nē, skolotāja. Skolotāja savukārt saka, ka puika pats izvēlās. Bet, kad viņam bija jāizvēlas pašam sev tērps helovīniem, viņš ņemt tikai puiku kostīmus. Respektīvi, cik garš, tik plats.
     Un vispār, šī tēma paliek vēl riebīgāka, nekā runāt par politiku.

     Īrijā, pērnajā gadā atļāva viendzimumu laulības. Jo redz neesot bijis godīgi pret tiem, kam ir netradicionālā orientācija. Atļāva! Un? Kaut kā nav dzirdēts, ka visi skrietu precēties. Neskrien.

     Tādēļ piemēram pret gejiem un lezbietēm man nav nekādu iebildumu. Lai viņi precas, adoptē bērnus. Vienīgi cilvēku psihi tomēr ir jāpārbauda. Amerikā ir bijuši entie gadījumi, kad pedofili izliekas par gejiem un adoptēto bērnu izmanto seksuāli. Tādēļ pirms atļaut to visu, vajadzētu kaut kādu pārbaudi ieviest.

     Bet, pret dzimumu maiņu esmu negatīvi noskaņota. Nu nevar tā vienkārši izdomāt, ka esi piedzimis nepareizā ķermenī. Ja cilvēks ir nelaimīgs, tad dzimuma maiņa viņam laimi nedod. Starp citu, ir liels skaits to, kas tomēr galu galā padara sev galu, neskatoties uz to, ka ir dabūjuši to, ko vēlējās.

     Like

 3. Lai arī kā būtu ar filmu, ažiotāža ap to radīta, “Oscar buzz” arīdzan, tāpēc pavisam noteikti noskatīšos. Turklāt, cik sapratu, Vikandere pat diezgan veiksmīgi spēja izkonkurēt Redmeinu. Bet jā, aktieri laikam ir galvenais aspekts, kas mani šajā visā pasākumā piesaista.

  Like

 4. Pastāv versija,ka īstā Gerda Vēgenere bija homoseksuāla.Vai tā tiešām bija nevar ne apstiprināt,ne noliegt,bet,skatoties uz viņas gleznām(jo sevišķi,erotiskajām),tas liekas visai ticami.Ja pieņem,ka Gerdai tiešām bija netradicionāla orientācija,tad kāpēc lai viņa sevišķi pārdzīvotu par vīra lēmumu mainīt dzimumu?Liekas-šo teoriju filmā ir atspoguļojis režisors.

  Like

 5. Pastāv versija,ka īstā Gerda Vēgenere bija homoseksuāla.Vai tā tiešām bija nevar ne apstiprināt,ne noliegt,bet,skatoties uz viņas gleznām(jo sevišķi,erotiskajām),tas liekas visai ticami.Ja pieņem,ka Gerda tiešām bi
  ja netradicionāli orientēta,tad kāpēc lai viņa sevišķi pārdzīvotu par vīra lēmumu
  mainīt dzimumu?Liekas-šo teoriju ir atspoguļojis filmas režisors.

  atspoguļota filma

  Like

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s