Kaprīzā jaunā zvaigzne


Life-Movie-Poster-Dane-DeHaan-Robert-PattinsonArī sešdesmit gadus pēc savas nāves aktieris Džeimss Dīns ir leģenda, kas turpina dzīvot – grāmatās, fotogrāfijās, modes pasaulē, filmās, atmiņās, nostāstos un cilvēku sirdīs. Šoreiz stāsts ir tieši par bildēm, jo aktiera fotogrāfijas, kuras 1955. gadā uzņēma Deniss Stoks, kļuva tik leģendāras, ka tās apbūrušas un iedvesmojušas daudzus cilvēkus dažādos laikos, arī režisoru Antonu Korbijnu, kurš par to tapšanas aizkulisēm nolēma uzņemt filmu Life (2015).

Filma sākas ar to, ka Life Magazine žurnāla fotogrāfs Deniss Stoks (Roberts Patinsons) nolemj izveidot foto stāstu par tolaik mazpazīstamu aktieri Džeimsu Dīnu (Deins Dehāns), kurā Stoks saskata kaut ko ļoti īpašu. Viņš tic, ka šis jaunais cilvēks ienesīs jaunas vēsmas ne tikai kino industrijā, bet kultūrā kopumā. Sākumā šķiet, ka darbiņš būs vienkāršs – abi satiksies, uztaisīs vairākas bildes un šķirsies apmierināti ar paveikto, jo Dīns būs guvis publicitāti, bet Stoks labas bildes žurnālam, tomēr tā uzreiz nenotiek, jo aktieris nemitīgi izvairās no fotogrāfa, radot jaunus sarežģījumus jau tā haotiskajā Stoka dzīvē. Stāsta turpinājums mums jau ir zināms – fotogrāfijas top un tās tiek publicētas žurnālā Life Magazine, padarot abās fotoobjektīva pusēs esošos vīriešus slavenus.

Filmas publicitātes foto.

Filmas publicitātes foto.

Mani priecē fakts, ka Korbijns pastiprinātu uzmanību veltījis tieši Denisam Stokam, jo par Dīnu mēs zinām daudz, bet lieliskā fotogrāfa dzīvesstāsts līdz šim dažādās filmās un grāmatās ticis pieminēts tikai garāmejot. Diemžēl Patinsons, iespējams, baidoties aizēnot Dehāna atveidoto Dīnu, Stoku parādījis kā pieklusinātu un depresīvu tēlu, ļaujot Dehāna varonim dominēt. Tomēr, par spīti visam, jāatzīst, ka Patinsona sniegums man patika un bija vairākas spēcīgas, atmiņā paliekošas ainas: piemēram, aina, kurā Stoks, narkotiku radīto paģiru nomocīts, apvemj savu dēlu.

Filmā īpaši tika uzsvērtas Dīna attiecības ar itāļu izcelsmes aktrisi Pjēru Andželi, kuru aktiera draugs un biogrāfijas Jimmy & Me autors Lū Brakers raksturojis kā, viņaprāt, vienīgo sievieti, kuru Dīns patiešām mīlējis. Īsās draudzības laikā Stoks redz gan abu jauniešu mīlestību, gan šķiršanos, gan to, kā topošā kino zvaigzne uzzina par Pjēras saderināšanos ar citu vīrieti. Visvairāk Dehāna atveidotais Dīns atplaukst un emocionāli atveras tad, kad kopā ar Stoku ierodas kādā Indiānas fermā, kurā dzīvo viņa radinieki. (Starp citu, tā arī bija pēdējā reize, kad aktieris apciemoja savu ģimeni.)

Foto: Kadrs no filmas.

Foto: Kadrs no filmas.

Kad uzzināju, ka Dehāns atveidos Dīnu, nebiju pārāk optimistiski noskaņots, bet pēc filmas noskatīšanās jāatzīst, ka viņš lieliski atdarinājis Dīna ķermeņa valodu, runas manieri un noslēpumaino skatienu. Skanēs smieklīgi, bet visas filmas garumā nepameta sajūta, ka divdesmit deviņus gadus vecais aktieris izskatās pārāk jauns, lai atveidotu divdesmit četrus gadus veco Dīnu – vizuāli piemērotāks šai lomai būtu bijis Džeimss Franko vai Roberts Patinsons. Dažās filmas recenzijās pat esmu lasījis, ka kritiķi labprāt redzētu abus vadošos filmas aktierus mainītās lomās.

Lai arī cik ļoti mani interesētu Dīna biogrāfija un fotomāksla, jāatzīst, ka Korbijna filma mani brīžiem garlaikoja, tāpēc šaubos, ka tā varētu patikt cilvēkiem, kuriem par šīm personībām nav nekādas intereses.

VĒRTĒJUMS: 6/10

Advertisements

8 comments

    1. Jā, Dīns jau ilgu laiku ir viens no maniem mīļākajiem aktieriem, tāpēc viņa biogrāfijas pētīšana man jau kādu laiku ir tāds kā hobijs. Jo vairāk lasu/skatos, jo mīklaināka personība viņš man šķiet.
      Labu filmu par Dīnu ir maz, bet 2005. gada dokumentālā filma “James Dean: Forever Young” šķiet diezgan objektīva – daudz faktu un daudz videomateriālu no piecdesmitajiem.

      Publicējis 1 person

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s