Tumšās puses otrā puse


300x0_mezoniga_puse_vaksIevas Melgalves grāmatas “Mēness teātris” prezentācijas pasākumā, tiekoties ar citiem blogeriem un izdevniecības “Zvaigzne ABC” darbiniekiem, nejauši sanāca Sallijas Grīnas grāmatu “Mežonīgā puse” nodēvēt nevis par “Tumšās puses” turpinājumu, bet gan par otro pusi. Bet skan taču labi, vai ne – “Tumšās puses” otrā puse?! 

Otrajā triloģijas grāmatā tās galvenais varonis Neitans daļu problēmu ir atrisinājis, bet to vietā ir nācis vesels vezums ar jaunām un daudz lielākām problēmām. Septiņpadsmit gadus vecajam puisim jāatrod draugs Gabriels, jāizpestī mīļotā Annalīsa no spēcīgās raganas Merkūrijas gūsta, kā arī jāatgūst nozaudētais Tīrdzimušais – nazis, kurš, ja var ticēt pareģojumam, tiks izmantots, lai nogalinātu Neitana tēvu Markusu. Turklāt plaisa starp baltasiņu un melnasiņu burvjiem kļuvusi lielāka, tādējādi garantējot, ka līs asinis. Vesela asiņu jūra!

Ja salīdzina pirmo Grīnas grāmatu ar tās turpinājumu, tad jāatzīst, ka stila ziņā nekas būtiski nav mainījies. Teikumu uzbūve joprojām ir ārkārtīgi vienkārša, stāstījums ir raits un spriedzes piepildīts, kā arī vairums varoņu atgādina fona dekorācijas, jo tie ir diezgan virspusēji ieskicēti. Varoņu emocionālais dziļums ir tas, kas man Grīnas darbos pietrūkst visvairāk: varoņi daudz runā un dara, bet es kā lasītājs viņiem nenoticu, jo rodas sajūta, ka viņi nerīkojas paši, bet Grīna viņus bīda no punkta A uz punktu B. Arī pēc divām grāmatām ir grūti noticēt Neitana un Annalīsas mīlestībai, jo tā šķiet mākslīgi radīta, lai tikai romānā būtu konfliktsituācija, kas visu sarežģī vēl vairāk, uzturot papildus spriedzi. Ir pamats domāt, ka aiz šīs “mīlestības” slēpjas aukstasinīgs aprēķins no Annalīsas puses.

Ļoti ceru, ka Sallija Grīna izdarīs to pašu, ko reiz izdarīja Sūzena Kolinsa, radot “Bada Spēļu” triloģiju. (Kolinsa pirmajās divās triloģijas grāmatās lasītājus izklaidēja ar spēli uz dzīvību un nāvi, bet noslēdzošajā grāmatā lika lasītājiem par šo izklaidi pamatīgi nokaunēties, jo karā taču nav uzvarētāju, turklāt, nogalinot slepkavu, slepkavu skaits pasaulē paliek nemainīgs.) Ja Grīna Neitana rīcību trešajā grāmatā izskaidros ar faktu, ka viņš tāds vienkārši ir piedzimis un nespēj to mainīt, tad būšu patiesi vīlies, bet jāatzīst, ka noteikti negribu arī to, lai viņš kļūst cukursalds un balts.

Ir jūtams, ka Grīna diezgan mērķtiecīgi cenšas lasītājiem parādīt niecīgo robežu, kas eksistē starp labo un ļauno. Šī doma man ārkārtīgi simpatizē, jo šķiet, ka šis darbs varētu palīdzēt daudziem jauniem cilvēkiem atbrīvoties no melnbaltās domāšanas.

Lai arī brīžiem šķita, ka šī grāmata īsti nav my cup of tea, bija diezgan grūti atrauties no tās lasīšanas, jo Grīna lieliski spēj radīt lasītājos interesi par triloģijas varoņu turpmākajiem likteņiem.

Noslēgumā citāts no grāmatas:

“Tā sāls – būt labam – slēpjas tajā, ka labam jābūt brīžos, kad tas ir grūti, nevis tad, kad tas ir viegli.” 

VĒRTĒJUMS: 6/10

Izdevējs: apgāds “Zvaigzne ABC”, no angļu valodas tulkojusi Ieva Elsberga.

Advertisements

3 comments

 1. Tikai atšķirība no “Bada spēļu” triloģijas, kas mani burtiski ierāva savā stāstā, ka “Bada spēles” izlasīju angļu valodā, jo biju pārāk nepacietīga sagaidīt tās tulkojumu latviešu valodā, Sallijas Grīnas abas grāmatas, kas tulkotas latviešu valodā un arī tā lasītas, nevilina tiekties laicīgi izlasīt trešo grāmatu angļu valodā. Laikam nav tā dzirksts, kas “Bada spēlēs”.
  Tomēr, piekrītu, grāmata ir ar viegli lasāmu valodu un raiti iet uz priekšu. Arī man bija sajūta, ka autore pati bīda grāmatas varoņus (nerada pārliecinošu izlūziju, kas liktu domāt savādāk). Lai kā… domāju trešai grāmatai došu iespēju tikt izlasītai, lai vismaz pabeigtu triloģiju.
  Viegla un izklaidējoša literatūra.

  Like

  1. Piekrītu! “Bada Spēles” man daudzreiz labāk patika – varoņi bija dziļāki un par daudzu varoņu likteni pat sirds iesāpējās. (Īpaši par Megsu un Rū – ceru, ka vārdus pareizi atceros.)
   Trešo grāmatu arī lielākoties lasīšu tāda kā pienākuma pēc, jo gribas uzzināt, kā tas viss noslēgsies, bet nevaru teikt, ka degu nepacietībā to uzzināt.

   Like

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s