Glābjot Kenediju


11-22-63-ewKad tiek ekranizēts kāds no šausmu karaļa Stīvena Kinga darbiem, gala rezultāts reti kad ir viduvējs, jo parasti tiek sasniegta kāda no galējībām – izcilība vai izgāšanās. Kad uzzināju, ka Kinga romāna “22.11.1963” (latviskajā tulkojumā skaitļi izkārtoti šādi) ekranizācijā galveno lomu atveidos talantīgais aktieris Džeimss Franko, radās cerība, ka šī varētu būt viena no tām retajām Kinga darbu ekranizācijām, kuru pieskaitīt veiksmīgajiem projektiem. 

Seriāls 11.22.63 pirmizrādi piedzīvoja šī gada 15. februārī un pirmā seriāla sērija bija stundu un divdesmit vienu minūti gara, bet nākamās sērijas kļuva par apmēram pusstundu īsākas. Lai arī šis projekts daudziem šķita riskants, jau pēc pirmās sērijas Dž. Dž. Abramsa producētais darbs izpelnījās pozitīvas atsauksmes un skatītāju sajūsmu, kas, šķiet, neapsīks arī līdz pašām 8 sēriju garā seriāla beigām.

Par ko tad stāstīts šajā seriālā? Cilvēki, kas labi orientējas vēsturē, noteikti zina, ka 1963. gada 22. novembris bija datums, kad Lī Hārvijs Osvalds nošāva ASV prezidentu Dž. F. Kenediju. Tomēr Kenedijs nav seriāla galvenais varonis, jo tas ir mūsdienās dzīvojošais angļu valodas skolotājs Džeiks Epings (Džeimss Franko), kuram kāds labs draugs piedāvā ceļot laikā, lai atgrieztos pagātnē un novērstu Kenedija slepkavību. Protams, sākumā Džeiks domā, ka tas ir totāls neprāts un viņš nespēj sagremot faktu, ka eksistē ceļošana laikā, tomēr vēlāk piekrīt šai avantūrai, jo tāda bijusi viņa mirstošā drauga pēdējā vēlēšanās.

Foto: Kadrs no seriāla.

Foto: Kadrs no seriāla.

Svarīgākie notikumi, kas minēti grāmatā, diezgan precīzi un veiksmīgi iemūžināti arī kustīgajās bildēs, bet pirmajās sešās sērijās lielākās izmaiņas ir tādas, ka Džeiks savu misiju neveic viens, kā tas tika atainots grāmatā. Seriālā viņa uzticamais sabiedrotais ir harizmātiskais un amizantais Bils Turkots (Džordžs Makkejs), kurš vēlas ne tikai izmainīt vēsturi, bet arī iekarot Osvalda (Daniels Vebers) daiļās sievas Marinas (Lūsija Fraja) sirdi. Jāatzīst, ka pret šīm izmaiņām man nav iebildumu, jo Bila tēls stāstā ļoti labi iederas, kā arī padara seriālu nedaudz neparedzamu tiem skatītājiem, kas lasījuši grāmatu. Šķiet, ka lielāko pārsteigumu sagādāja Džeika mīļotā Seidija, jo grāmatā šī sieviete atainota kā simpātiska un ļoti neveikla būtne, bet seriālā viņas atveidotāja ir Sāra Gadona, kura ir satriecoši skaista un eleganta sieviete.

Abramsa veidotais seriāls ir īsta “eye candy”, jo sešdesmito gadu Amerikas vide uzburta ārkārtīgi skaista un izsmalcināta, gluži kā dziedātājas Lana Del Rey videoklipos – ar gaumīgiem sešdesmito gadu stila tērpiem, frizūrām, mūziku, dejām un spēkratiem. Apvienojot to visu ar kvalitatīvu aktieru sniegumu, radies seriāls, kurš, manuprāt, ir viens no labākajiem šogad iznākušajiem jaunajiem seriāliem. Džeimss Franko ir kā radīts Džeika lomai un neliek vilties tiem cilvēkiem, kas lasījuši Kinga grāmatu, bet no otrā plāna aktieriem īpaši gribētu izcelt Mimī lomas atveidotāju Tonju Pinkinsu, kuru turpmāk vēlētos redzēt arī citos projektos.

Foto: Kadrs no seriāla.

Foto: Kadrs no seriāla.

Nav daudz lietu, kas man seriālā nepatīk, bet dalītas sajūtas rada Frajas atveidotā Marina, jo viņas krievu valodas izrunā jūtams austrāliešu akcents, kas skatītājiem laupa ticību faktam, ka Marina ir krieviete. (Ja neņem vērā krievu valodas izrunu, tad man pret Frajas sniegumu nav pretenziju.) Vairāki ārzemju kritiķi izteikušies, ka seriāls pārāk tiekot stiepts garumā, kam es negribētu piekrist, jo grāmata bija vēl izstieptāka, bet skatītāju atsauksmes lielākoties ir ļoti pozitīvas un slavinošas. (Piemēram, vietnē Rotten Tomatoes seriāls ieguvis Fresh (svaigs) atzīmi, bet IMDb Abramsa veikums novērtēts ar 8,9 no maksimālajām 10 ballēm.) Protams, mans viedoklis ir ļoti subjektīvs, bet arī es pievienojos vairākumam parasto skatītāju, kas ir sajūsmā par 11.22.63.

Šis ir viens no ļoti retajiem gadījumiem, kad romāna ekranizācija pārspēj romānu.

VĒRTĒJUMS: 8,5/10

Advertisements

5 comments

    1. Grāmatā jau arī nekādas milzīgās spriedzes nebija – tikai beigu daļā, kad sāka ņemties ap Kenedija glābšanu.
      Pieļauju, ka tad Tev grāmata šķistu vēl garlaicīgāka, jo tā ir izstieptāka par seriālu – seriālā daudzas ne tik būtiskas sižeta līnijas ir atmestas.

      Like

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s