Vladimirs Nabokovs – “Lolita”


300x0_cover-1Nabokova “Lolitu” lasīju tik ilgi, ka vairāki cilvēki jau sāka jokot par manu cīņu ar klasiskās literatūras meistardarbu. Piemēram, blogeris Andris jokoja, ka pēc gadiem cilvēki strīdēsies, kura no cīņām bijusi episkāka: Lords Voldemorts pret Hariju Poteru vai Dainis pret “Lolitu”. 

Lai pieveiktu “Lolitu”, man nevajadzēja septiņus gadus (kā Harija Potera un Voldemorta gadījumā), bet, ja Nabokovs Lolitas un Humberta Humberta piedzīvojumus būtu iemūžinājis septiņās grāmatās, tad nešaubos, ka man, gluži tāpat kā Harijam, nāktos cīnīties septiņus gadus. “Lolita” noteikti nav grāmata, kuru nav iespējams nolikt malā, kamēr lasītājs nav uzzinājis stāsta atrisinājumu. Šo Nabokova darbu vairākkārt noliku malā, lai dotu priekšroku citu grāmatu lasīšanai, bet, kad atkārtoti nolēmu ķerties klāt “Lolitai”, biju jau aizmirsis vairākus grāmatā aprakstītos notikumus, tāpēc atkal sāku lasīt grāmatu no pirmās lapas.

Romānā stāstīts par pusmūža vecuma vīrieti Humbertu Humbertu, kurš apprec divpadsmitgadīgās Lolitas jeb Doloresas Heizas māti tikai tāpēc, lai būtu pēc iespējas tuvāk daiļajai nimfetei (izredzēta būtne – vecumā starp deviņiem un četrpadsmit gadiem). Humberts pret Lolitas māti izjūt nicinājumu, bet Lolitu dievina un apbrīno ikkatru viņas miesas centimetru, katru mazo pūciņu uz meitenes maigās ādas, tāpēc Humberts Humberts ir laimīgs, kad meitenes māte traģiski zaudē dzīvību, tādējādi padarot vīrieti par Lolitas vienīgo aizbildni.

Foto: Kadrs no Adriana Laina režisētās "Lolitas" ekranizācijas.

Foto: Kadrs no Adriana Laina režisētās “Lolitas” ekranizācijas.

Nav šaubu – Nabokovs ir ģeniāls rakstnieks un vārdus viņš virknē ārkārtīgi meistarīgi, tomēr “Lolita” noteikti nav ne tuvu manu mīļāko grāmatu topam. Lasot šo romānu, savā galvā nemitīgi veicu galveno varoņu psihoanalīzi: iespējams, Humberts iekāro nimfetes, jo viņa pirmā seksuālā pieredze bērnībā beidzās tā īsti nemaz nesākusies, kad viņa pirmās mīļotās dzīvību atņēma tīfs. Būdams jau četrdesmit gadus vecs, viņš stājas intīmos sakaros ar nimfetēm, lai dabūtu to, ko nepaspēja iegūt bērnībā. Lolitas tieksme pavedināt vecākus vīriešus, manuprāt, ir vieglāk izskaidrojama, jo Lolita, izvēloties par savu seksuālo partneri vīrieti, kurš vecuma ziņā varētu būt viņas tēvs, kompensē tēvišķas figūras trūkumu savā bērnībā (angļu valodā to dēvē par daddy issues).

Ja pret Lolitu izjutu žēlumu, tad Humberts man šķita vienkārši nožēlojams, jo viņš ir vīrietis, kura lielākais un šausmīgākais cietums ir viņa paša slimīgā iekāre. Tomēr visu cieņu Nabokovam, kurš šo romānu pirmoreiz izdeva 1955. gadā, jo pat pēc mūsdienu standartiem šis romāns ir skandalozs.

VĒRTĒJUMS: Šoreiz atturēšos no grāmatas vērtēšanas 10 ballu skalā, jo pat nezinu, kādu atzīmi šim darbam likt. “Lolita” man nepatika, bet tajā pat laikā tas ir unikāls un literatūras vēsturē ļoti nozīmīgs un ārkārtīgi drosmīgs darbs. 

Izdevējs: Zvaigzne ABC; No krievu valodas tulkojusi Ilga Kalnciema.

Advertisements

20 comments

 1. Precīzi mans stāsts, tikai man vēl divi gadi priekšā. 😀 Ar klasiku ir tā – ja filmas patīk (tas vispār ir kaut kāds fetišs – klasikas ekranizējumi), un esmu atradusi interneta dzīlēs visus iespējamos ekranizējumus, tad grāmatas nespēju izlasīt tālāk par piekto sesto nodaļu.

  Like

  1. 😀 Ar klasisko kino man laikam labākas attiecības. Īpaši patīk piecdesmito un sešdesmito gadu kino – Holivudas zelta laikmets ar Džeimsu Dīnu, Merilinu Monro, Geriju Kūperu, Grētu Garbo, Elizabeti Teilori, Roku Hadsonu, Frenku Sinatru, Odriju Hepbernu un vēl un vēl. Šo laiku kino, manuprāt, ir saldais ēdiens ne tikai kino mīļotājiem, bet arī modes pasaules insaideriem.

   Like

 2. Apsveicu ar uzvaru grūtajā cīņā 😀 ! Ir tādas nepārvaramas grāmatas, ir! It kā viss būtu ok, bet nav tā gribasspēka viņas pabeigt kaut tur šķīst vai plīst.
  Es “Lolitu” lasīju krietni sen (un arī visai ilgi 🙂 ), bet atmiņā arī palikušas emocijas, kas jaucas ar simpātijām un riebumu. Nabokovs šo lasītāja kacināšanu paveicis patiešām meistarīgi.

  Publicējis 1 person

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s