Skapja briesmonis/Closet Monster


closet-monsterŠausmu karalis Stīvens Kings reiz teicis, ka monstri un spoki ir īsti, jo tie dzīvo mūsos pašos, kā arī reizēm tie uzvar. Par šādiem monstriem stāstīts arī kanādiešu režisora Stīvena Dana debijas spēlfilmā Closet Monster (2015), kura 27 gadus vecajam režisoram jau paspējusi atnest vairākas kinofestivālu godalgas un nominācijas. 

Septiņus gadus vecā Oskara (Jack Fulton) dzīvi uz visiem laikiem izmaina divi notikumi: vecāku šķiršanās un kāds notikums kapsētā, kura liecinieks ir mazais Oskars. Mazais Oskars redz, kā vairāki jaunieši kapsētā piekauj un sakropļo savu homoseksuālo vienaudzi, lai vēlāk viņu pamestu likteņa varā. Šis notikums tik spilgti iespiežas Oskara atmiņā, ka par viņa lielāko briesmoni kļūst paša seksualitāte.

Astoņpadsmit gadus vecais Oskars (Connor Jessup) ir savdabīgs jaunietis – viņš sarunājas ar savu kāmīti Bafiju, kura brīnumainā kārtā uz viņa jautājumiem atbild, bet brīvo laiku puisis pavada, izkopjot savas specefektu grimētāja prasmes kopā ar draudzeni Džemmu (Sofia Banzhaf). Oskara attiecības ar vecākiem ir saspīlētas, jo viņa mātei ir jauna ģimene, kurā Oskaram nav vietas, bet viņa tēvs ir valdonīgs homofobs, kurš pēc šķiršanās no sievas zaudējis kontroli pār savu dzīvi. Oskara dzīve izmainās, kad viņš sāk strādāt saimniecības preču veikalā, kur satiek savu kolēģi Vailderu (Aliocha Schneider).

Foto: Kadrs no filmas.

Foto: Kadrs no filmas.

Bezkaunīgais un noslēpumainais Vailders aizdedz Oskarā drosmes liesmu, kas ļauj viņam uzsākt cīņu ne tikai pret pagātnes atmiņām un iekšējiem dēmoniem, bet arī pašam pret savu tēvu. Lai arī šķiet, ka Oskara dzīvē viss jūk un brūk, patiesībā viņš lēnām atbrīvojas no važām, kuras viņu tik ilgi ierobežojušas un apslāpējušas. (Īpaši simpatizē Oskara un viņa mātes stāsta līnija, jo puisis ilgstoši apslāpējis savu mīlestību pret māti, atsakoties viņai piedot šķiršanos no tēva.)

Foto: Kadrs no filmas.

Foto: Kadrs no filmas.

Nemaz nešaubos, ka viens no Stīvena Dana elkiem ir kāds cits kanādiešu režisors: brīnumbērns Ksavjē Dolans, jo Closet Monster jūtamas atsauces uz Dolana filmām. Dažas ainas (īpaši tās, kurās redzams Vailders) šķita gandrīz vai nokopētas no Dolana 2010. gada filmas Heartbeats, turklāt Vaildera lomas atveidotājs stipri līdzinās Heartbeats varonim Nikolā (Niels Schneider). Tikai pēc filmas noskatīšanās uzzināju, ka tā tas ir ne bez iemesla, jo abi jaunie vīrieši ir brāļi.

Foto: Kadrs no filmas.

Foto: Kadrs no filmas.

Filmā ir daudz klišeju, kā arī es būtu vēlējies, lai galvenie varoņi būtu dziļāki, bet tajā pat laikā Dana debijas spēlfilma ir neparasta, nedaudz sirreāla un mākslinieciski augstvērtīga. Noteikti kā viens no filmas lielākajiem plusiem jāpiemin harizmātiskais Konors Džesups – šis 22 gadus vecais aktieris, manuprāt, lieliski iznesa galveno lomu. Esmu drošs, ka kino gardēžiem ir vērts redzeslokā paturēt gan jauno režisoru Stīvenu Danu, gan vēl jaunāko aktieri Konoru Džesupu.

VĒRTĒJUMS: 7/10 

Advertisements

2 comments

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s