Grega dienasgrāmata 11. Uz naža asmens


300x0_gregadienasgramatauznazaasmens_978-9934-0-6492-0Pie latviešu lasītājiem nonākusi jau vienpadsmitā Džefa Kinnija grāmata par komisko puisēnu Gregu Hefliju, kura piedzīvojumiem seko līdzi miljoniem lasītāju visā pasaulē. Washington Post apgalvo, ka šī ir viena no visu laiku veiksmīgākajām bērnu grāmatu sērijām, turklāt Forbes 2016. gada labāk apmaksāto rakstnieku saraksts šo apgalvojumu apstiprina – ar gada ienākumiem, kas mērāmi 19,5 miljonos ASV dolāru, Kinnijs ierindojas saraksta 2. vietā, atstājot aiz sevis Dž. K. Roulingu, un piekāpjoties vienīgi Džeimsam Patersonam. 

“Grega dienasgrāmata 11. Uz naža asmens” sākas ar to, ka Gregs ir iedomājies, ka par viņu slepeni tiek veidots populārs realitātes šovs, turklāt tā nav viņa vienīgā problēma, jo mamma vēlas, lai Gregs met mieru datorspēlēm un attīsta kādu no saviem slēptajiem talantiem. Galvassāpes sagādā arī Helovīna saldumi, vecākā brāļa Rodrika izdomātās pasaciņas par naudas koku, Roku feju, Kāju feju un daudz ko citu, kā arī mamma nepadara dzīvi vieglāku, jo apgalvo, ka Grega mīļākais rakstnieks E. S. Spokainis nav īsts cilvēks.

“Es pateicu mammai, ka tas ir smieklīgs pieņēmums, ja runājam par cilvēku, kurš sarakstījis gandrīz 200 grāmatu.”

Šajā grāmatā Kinnijs arī atklāj, ka kopš pirmajā grāmatā aprakstītajiem notikumiem pagājis tikai pusotrs gads, kas man nešķiet pārāk ticami, jo iepriekšējās desmit grāmatās aprakstītie notikumi diez vai satilpināmi tik ļoti īsā laika nogrieznī. (Piemēram, Gregs šo 11 grāmatu laikā jau vismaz trešo reizi uzsācis jaunu mācību gadu.) It kā sīkums, turklāt šī taču ir bērnu grāmatu sērija, bet, manuprāt, rakstniekiem arī bērnu grāmatas būtu rūpīgi jāplāno un jānoslīpē katrs sīkums.

Ja parasti identificējos ar Gregu, tad, lasot jaunāko Kinnija grāmatu, sirdij tuvāki bija Rodriks un viņa mamma, jo pret jaunāko brāli mēdzu izturēties gan kā Rodriks, gan kā puišu mamma. Grega mammu, manuprāt, sapratīs jebkurš cilvēks, kurš audzina vai kādreiz audzinājis bērnus, jo viena no aktuālākajām vecāku problēmām ir jēgpilnas brīvā laika nodarbes atrašana saviem bērniem. Un kurš gan vecāks nav izmantojis zinātniski nepamatotus apgalvojumus, lai atrautu bērnus no televizora vai datorspēlēm?!

Foto no kreisās: Jaunie Roulija (Owen Asztalos) un Grega (Jason Drucker) lomu atveidotāji.

Foto no kreisās: Jaunie Roulija (Owen Asztalos) un Grega (Jason Drucker) lomu atveidotāji.

Jāatzīst, ka grāmatas sākums man nešķita izdevies un uz brīdi māca aizdomas, ka Kinnijs zaudējis rakstības stilu, kas apbūra tik daudzus lasītājus visā pasaulē, bet, tiekot pāri pirmajai grāmatas trešdaļai, manas šaubas tika izkliedētas un sākās īstā jautrība. Dažbrīd pat smējos balsī.

Grāmatas noslēgumā Kinnijs izsaka pateicību visiem tiem cilvēkiem Holivudā, kas strādā pie Grega jaunāko piedzīvojumu atdzīvināšanas uz lielajiem ekrāniem. Filma Diary of Wimpy Kid: The Long Haul pie skatītājiem nonāks jau 2017. gadā un tajā nebūs redzams neviens no pirmajās trīs Diary of Wimpy Kid filmās redzamajiem aktieriem, jo mazie aktieri sešu gadu laikā ir pamatīgi paaugušies, bet pieaugušie aktieri aizstāti ar citiem.

VĒRTĒJUMS: 8/10

Advertisements

4 comments

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s