6 filmas par vardarbību skolā


Vardarbība (gan fiziska, gan emocionāla) skolās vienmēr bijusi aktuāla problēma, tāpēc šī tēma ir apspēlēta neskaitāmās dažādu žanru filmās. Kuras tad filmas par šo tēmu būtu vērts noskatīties? 

thedirtiesmovie

The Dirties (2013) ir režisora Meta Džonsona filma, kurā stāstīts par diviem vidusskolniekiem, kas filmē komēdiju par to, kā tās galvenie varoņi atriebjas saviem pāridarītājiem, nogalinot viņus. Tikai viens no jauniešiem kino projektu neuztver kā nevainīgu joku.

1410-elephant-fGasa Van Santa filmā Elephant (2003) stāstīts par vairākiem vidusskolas jauniešiem, kuriem katra diena skolā ir kā pārbaudījums, jo viņiem jātiek galā ne tikai ar saviem iekšējiem dēmoniem un ģimenes problēmām, bet arī ar saviem pāridarītājiem. Meistarīgi savīta un spraiga filma.

weneedtotalkaboutkevinLinnas Remzijas filma We Need To Talk About Kevin (2011) ir stāsts par to, ko mātes mīlestības trūkums var nodarīt bērnam. Skatoties filmu, skatītājs kļūst par liecinieku tam, kā uzaug varmācīgs sociopāts. Asinsstindzinoša un psiholoģiski dziļa filma, kurā Tildas Svintones un Ezra Millera aktierspēle ir vienkārši izcila.

bullyLī Hirša dokumentālā filma Bully (2011) liek uzmesties zosādai, jo tajā stāstīts par pavisam īstiem amerikāņu bērniem, kas cieš no vardarbības skolā. Daži no filmas varoņiem labprātīgi šķīrušies no dzīves, nesagaidot pat savus pusaudžu gadus. Pozitīvais ir tas, ka Bully nav tikai filma – tā ir vesela kustība, kura ir aktīva arī 5 gadus pēc filmas pirmizrādes, jo filmas veidotāju mērķis bija ne tikai dažādu jautājumu aktualizēšana, bet arī risinājumu meklēšana, lai bērniem došanās uz skolu nešķistu kā elle zemes virsū.

mean-girlsMarka Votersa komēdija Mean Girls (2004) viennozīmīgi šo divpadsmit gadu laikā ir kļuvusi par ikonisku filmu, kuras citātus daudzi jau paspējuši iemācīties no galvas. (“She doesn’t even go here.”; “It’s October 3rd.”; “On Wednesdays we wear pink.”; “Boo, You whore.”) Šī filma, manuprāt, paskaidrojumus neprasa, jo internets bez Mean Girls jokiem nav iedomājams.

carrie-2Deivida Kārsona režisētā filma Carrie (2002) ir šausmu karaļa Stīvena Kinga romāna “Kerija” ekranizācija, kurā stāstīts par vidusskolnieci Keriju, kas apveltīta ar spēcīgām telekinēzes spējām. Meitenes paranormālās spējas apvienojumā ar skolasbiedru neiecietību un mātes pārspīlēto reliģiozitāti kļūst par bumbu ar laika degli. Lai gan filmu kinokritiķi nav žēlojuši, man Kārsona versija šķiet vislabākā no visām “Kerijas” ekranizācijām. (Grāmata ekranizēta 1976. gadā, 2002. gadā un 2013. gadā.)

Advertisements

12 comments

  1. Igauņu “Klase” ir labu labais piemērs šai tematikai, turklāt tas nav par amerikāņiem…
    Un “We Need To Talk About Kevin” gan man nešķita stāsts par mātes mīlestības trūkumu. Filmā aktierspēle ir tiešām izcila, bet tās saturs, šķiet, draudīgi norāda uz to, ka šādu sociopātu izcelsmei reizēm ir ļoti sarežģīti rast pamatojumu. Man mātes bija ļoti žēl…

    Like

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s