Interneta popularitātes smagā nasta


angry-computer-guycopyPēdējā laikā arvien biežāk nākas lasīt interneta vidē atpazīstamu cilvēku (lielākoties sieviešu) viedokļus par to, cik popularitātes nasta ir smaga un tās garša rūgta: Instagram modeles sekotāju dēļ gatavas badoties, YouTube vlogeres nav tālu no nervu sabrukuma, bet blogeres pat gatavas izdzēst savus rakstu darbus, lai tikai nebūtu jālasa kritiski komentāri. Kā un kāpēc cilvēki līdz kam tādam vispār nonāk? 

Daudziem cilvēkiem mistisku iemeslu dēļ radies priekšstats, ka internets ir ļoti droša un privāta vide, tomēr realitātē internets nav nemaz tik drošs un “privāts” ir pēdējais vārds, kuru izvēlētos, lai raksturotu to. Ja gribi ievietot sociālajos portālos bildi, kurā redzams, kā tu dzer vīnu un auklē savu mazulīti, tad tikpat labi ar glāzi rokā un bērnu klēpī vari apsēsties pieturā un gaidīt apkārtējo komentārus. Internetā vienmēr būs kāds, kurš zinās, kā labāk vajag darīt. Un nevienu neinteresēs, ka tu visu dienu esi mainījusi pamperus, desmit reizes mazgājusi bērnam muti un dibenu, mainījusi drēbītes, ar piekto piegājienu iemidzinājusi bērnu un izdarījusi vēl 101 darbu, tāpēc to glāzi vīna vai pudeli alus esi nopelnījusi un tai mazajai devai nav nekāda sakara ar alkoholismu. Kā tad izvairīties no šādiem kritizētājiem, kas pat vienas vīna glāzes dēļ gatavi uz tavām mājām nosūtīt bāriņtiesu? Dzīvo privātāk! Tici man, ir tūkstošiem mammu un tētu, kas dienas beigās izdzer glāzi vīna vai alus, lai kaut uz mirkli relaksētos, bet netiek nosodīti, jo nepublicē šādus mirkļus sociālajos portālos. Ir vērts padomāt, vai Facebook “laiki” un Instagram sirsniņas ir nosodījuma un privātās dzīves ķidāšanas vērtas.  Jā, internets ir diezgan liekulīga vide, kur izteikties drīkst katrs, tāpēc labi, ja ir uzaudzēta bieza āda, bet, ja kritiku uztver saasināti, tad varbūt labāk izvairīties no informācijas vai bilžu publicēšanas internetā. Ne velti ir teiciens, ka laimīga dzīve ir privāta dzīve.

Runājot par bērniem internetā, jāsaka, ka ne bez iemesla ir vairākas interneta vietnes, kurās reģistrēšanās atļauta tikai no noteikta vecuma. (Un es nerunāju par pieaugušo filmu krātuvēm.) Daudzi bērni, tīkojot pēc slavas internetā, veido muļķīgus vlogus vai piedauzīgus musical.ly videoklipus, nerēķinoties ar to, ka viņi var kļūt par apsmiekla objektiem vai arī var iemantot lielu atpazīstamību, ar kuras radītajām sekām pēc tam paši saviem spēkiem nespēj tikt galā. Bieži mani izbrīna tas, ka divpadsmitgadīgo un trīspadsmitgadīgo bērnu vlogošanu atbalsta viņu vecāki, kas neaizdomājas, ka viņu bērni nav emocionāli nobrieduši ne atpazīstamības radītajām sekām, ne cietsirdīgiem anonīmajiem komentāriem. Un ir reizes, kad tas viss beidzas ar zvaigznes statusu Delfu izklaides sadaļā, kur par bērna emocionālo lūzuma punktu, kuru pati “zvaigzne” iemūžinājusi vlogā, var izlasīt visa Latvija. Vai tiešām jūs gribat savam bērnam tādu likteni? (Protams, nenoliedzu, ka vecākiem ir grūti izsekot visām savu bērnu aktivitātēm internetā, jo pat mana vecuma jaunieši par daudzām tīņu vidē populārajām aplikācijām nemaz nezina, tomēr par drošību internetā ar bērniem ir jārunā un problēmas ir jārisina, nevis jāignorē.)

Ir arī tāda kategorija kā Instagram modeles, kuras pēdējā laikā aktīvi sūkstās par to, cik grūts ir šis darbs, jo jābūt super tievai, bildes jārediģē vairākas stundas, jāreklamē dažādi produkti, kā arī jāimitē prieks, kad patiesībā jūties draņķīgi. Nē, tev nav pienākums ietilpināt sevi kaut kādos mistiskos izskata vai uzvedības rāmjos, bet, ja esi piekritusi pelnīt naudu, reklamējot preces kā Instagram modele, tad rēķinies ar to, ka reklāmas biznesā meli ir ikdiena.  Turklāt, tici man, tas nav pasaulē grūtākais darbs. Un katrs no mums zina, ka Instagramā cilvēki rāda tikai to, ko grib parādīt, tāpēc uzburt ilūziju par glamūrīgu un skaistu dzīvi ir vieglāk par vieglu.

Galvenais ir atcerēties, ka visbiežāk tieši mēs paši esam atbildīgi par savas izvēles sekām, kā arī savu auditoriju internetā (bilžu skatītājus, rakstu lasītājus, video vērotājus) mēs veidojam paši, izvēloties saturu, ko publicēt interneta vidē.

Advertisements

10 comments

 1. Tieši šodien domāju par šo tēmu. Cik daudz ilūziju par skaistu, piesātinātu, mirdzošu ikdienu… Šo tendenci jūtu gan darbā, gan, protams, ikdienā. Kaut patiesībā… ne puse no visas krāsainības. Savukārt par neapdomīgu izrādīšanos… katrs pats sava feisbuka utt. kalējs 🙂

  Like

  1. Absolūti nefanoju par Kardašjanu ģimeni, bet Kimas aplaupīšana pagājušā gadā bija lielisks piemērs tam, kāpēc nevajadzētu Instagramā nemitīgi atzīmēt savu atrašanās vietu, kā arī dižoties ar to, kas tev pieder.
   + Ir nācies redzēt dažas Instagram pašmāju glamūrīgās dāmas ārpus interneta vides – parastas meitenes, kuras strādā parastu darbu; kurām ikdienā tādas pašas problēmas kā vairumam cilvēku. (Tikai tas, protams, paliek ārpus Instagrama.)
   “katrs pats sava feisbuka utt. kalējs” – šis ir ļoti trāpīgi. 🙂

   Publicējis 1 person

 2. Es laikam dzīvoju citā blogu dimensijā, un neko tādu nemanu.. žēl, ka neuzrakstīji konkrētus piemērus. Instagramu joprojām nelietoju, un latviešu youtube vlogerus skatos vairāk kā komēdiju, īpaši dažus skaistuma vlogerus, kuri pusstundu stāsta par savu jauno somu 😀 Gari video par kosmētiku mani vispār izbrīna, bet izrādās, ka cilvēki nopietni skatās, kā kāds cits kameras priekšā krāsojas 🙂 Bet katram savas intereses.

  Like

  1. Es par šādām lietām galvenokārt uzzinu no Twittera, jo ikdienā lasu blogus, kuru autoriem kaut kā nesanāk iekulties skandālos. 🙂
   Piemērus neliku tīšuprāt – gribējās, lai ir vispārīgi, ne par konkrētiem gadījumiem.
   BET – rakstam mani iedvesmoja skandāls ap Ievas Cipruses blogu/Instagramu; par bērniem internetā iedvesmoja šis: http://www.delfi.lv/izklaide/divaina-pasaule/sensacijas/interneta-hits-latviesu-skolniece-sukstas-par-slavas-nastu.d?id=47645461 par Instagram modelēm iedvesmoja šāda tipa raksti: http://www.delfi.lv/izklaide/divaina-pasaule/sensacijas/modele-satricina-pasauli-kas-patiesiba-slepjas-aiz-perfektajiem-instagram-foto.d?id=46669989

   Publicējis 1 person

 3. Esmu sen atmetusi paradumu lasīt delfus, bet tas nenozīme, ka tavam ierakstam nav tiesa. Es pilnībā tev piekrītu. Ja neesi gatavs tam, kas seko, kad sāc kļūt atpazīstams, tad labāk nemaz to neuzsāc.
  Diemžēl to nevar tikai attiecināt uz bērniem vai pusaudžiem, bet gan arī uz pieaugušiem cilvēkiem. Ikdienā bieži to novēroju – tajā pašā FB, piemēram, cilvēks ieliek savu pirmos postus, saņem daudzus Likes un diemžēl, kļūst “atkarīgs” un sāk likt arvien vairāk postus, kas iespējams ir pilnīgas muļķības, bet viņš vēlas tikt pamanīts. Un pasargdievs, viņš nesaņems pietiekami daudz laikus. (šķiet, šī jau ir cita galejība, nekā piesardzība internetā par kuru tu raksti), bet diemžēl mūsdienas Internets mūs vada un tur savos grožos, jo ir taču viegli rakstīt komentāru pēc komentāra un “gudri” kaut ko spriest, bet ja viņš sastaptos aci pret aci, tad virinātu muti kā tiko izmakšķerēta zivs. Tā ir ikdiena un diemžēl, kamēr kaut kas netika mainīts, tikmēr paliks arvien sliktāk.
  Bet lai sāktu kaut kas mainīties, vienmēr ir jāsāk ar sevi, saviem apkārtējiem, tiem pašiem bērniem jāizskaidro kādas sekas var notikt, ja viņi internetā raksta un publicē visu, kas viņiem ienāk prātā. Tā ir cīņa, bet es domāju, ka uzveicama.
  Katrs pats nes par sevi atbildību.

  Publicējis 1 person

  1. Paldies par komentāru! 🙂
   Cilvēki tiešām no “laikiem” FB paliek atkarīgi – esmu lasījis dažādus sadomātus stāstiņus, ar kuriem cilvēki cenšas noturēt popularitātes līmeni interneta vidē. Kā arī ir daudz pieaugušo, kuriem nav nekādu robežu – tiek publicēta pilnīgi visa privātā dzīve, bieži pat paziņas paspēj publiski padusmoties par to, ka sastrīdējušās ar vīriem utt.
   Ar savu jaunāko brāli, kurš ir tīņa vecumā, par šādām lietām daudz runāju. Bet man pašam daudz palīdz labākais draugs, kurš internetu lieto ārkārtīgi maz un sociālos tīklus tikpat kā nemaz nelieto – viņam ir vienīgi FB konts, kurā nav nekas publicēts, jo FB izmanto tikai lai sarakstītos ar draugiem.

   Like

 4. Tad beidzot man skaidrs, kas tur bija ar bērnu un vīnu. Tw redzēju skandāla druskas un īsti nesapratu par ko cepiens.
  Bet ja par tēmu – man personīgi šķiet, ka lielā vairumā skatoties uz perfektajām Insta un FB dzīvēm nav veselīgi. Sāk šķist, ka tā ir realitāte un tikai tava dzīve ir sūdīga, tikai tev ir problēmas un nestilīgas tapetes.
  Domāju, ka ir tāda smalka līnija starp publisku “privātu” dzīvi un patiešām privātu dzīvi. Daži prot smuki balansēt, ir interesanti vērotājam no malas, bet neko patiešām privātu uzzināt nevar.

  Like

  1. Es arī to cepienu sākumā nesapratu, bet tad mani centās apskaidrot, kā arī atsūtīja ekrānuzņēmumus.
   Tas tiešām ir neveselīgi un personības izaugsmei galīgi nepalīdz, tāpēc pats cenšos sekot cilvēkiem, kas mani iedvesmo – kaut vai tiem pašiem #bookstagram cilvēkiem. Par tām tapetēm sasmējos, jo man jaunajā dzīvoklī ir diezgan nestilīgas tapetes un neglīti zaļa grīda.
   Tā balansēšana tiešām ir smalka māksla, bet tā ir arī ļoti nepieciešama, jo savas privātās dzīves izlikšana apskatei galīgi nav veselīga. Kā teikusi Emma Vatsone: “The less you reveal the more people can wonder.”

   Like

 5. Par to, kas notiek, ja tu neafišējies tīklos, vai laikus nepielaiko to, ko afišējuši tavi draugi/paziņas/šķietamie-paziņas, labi var palasīt Sfērā. (Visādi citādi tā grāmata nav nekāda izcilā, bet par šo tēmu- labi).
  Pie reizes- atgādiniet (slinkums uz sitiena meklēt), kā gramatikā rakstu darbos apzīmē lauzto un stiepto intonāciju? Nupat jau tas kļūst būtiski nepieciešams- tagad tādi laiki, ka visiem vajadzīgi laiki 🙂

  Like

  1. “Sfēru” jau labu laiku gribu izlasīt, bet šķiet, ka filmu sagaidīšu ātrāk, jo pēkšņi uzauga lasāmo grāmatu kalns. 😀
   Ui, par to lauzto un stiepto intonāciju varbūt Marī vai Asmo labāk zina – zinu, kas tas ir, bet par to, kā to rakstu darbos apzīmēt, gan neko nezinu.

   Like

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s